
Pandemia COVID-19 przyniosła rewolucję w naszym podejściu do pracy. Stawianie się w biurze na osiem godzin, siedem dni w tygodniu przestało być oczywiste. Dla wielu konieczność powrotu do biura wydaje się teraz bezsensownym marnowaniem czasu.
Pracodawcy są jednak innego zdania. W obawie przed spadkiem produktywności wzywają swoich pracowników i pracownice z powrotem do placówek.
Według badania przeprowadzonego na zlecenie Grant Thornton, liczba firm pozwalających na pracę z domu spadła o 9 proc.
Badania przeprowadzono wśród właścicieli i członków zarządów dużych i średnich form w Polsce.
Co z tą produktywnością?
Stopniowy spadek nie oznacza jednak, że praca zdalna już teraz przeszła do lamusa. Według badania ponad 70 proc. ankietowanych pozwala swoim pracownikom biurowym na pracę zdalną. Większość z nich oferuje jednak tryb hybrydowy, w którym część dni w miesiącu pracownicy muszą stawiać się w biurze.
Produktywność to kluczowy argument w debacie wokół pracy zdalnej. Dla jednych łączenie się z domu oznacza większy komfort pracy, który przekłada się pozytywnie na wyniki pracy. Pracodawcy jednak często obawiają się spadku produktywności pracowników, którzy są pod mniejszym nadzorem przełożonych.
Tej kwestii również przyglądają się autorzy raportu opublikowanego przez Grant Thornton. Według ankietowanych niemal połowa stwierdziła, że praca zdalna nie wpłynęła na wydajność pracy. 10 proc. stwierdza, że ją poprawiło a 18, że pogorszyło.
Gdybyśmy tylko mogli...
W trzeciej dekadzie XXI wieku wydawać by się mogło, że każda firma ma możliwość wprowadzenia, chociaż częściowej pracy zdalnej dla wybranych pracowników. Według ankietowanych nie jest to jednak tak oczywiste.
Na pytanie "Z jakiego powodu Twoja firma nie wprowadziła możliwości pracy zdalnej pracowników biurowych?" najwięcej ankietowanych odpowiedziało, że nie posiadają do tego odpowiednich narzędzi (43 proc.). Obawę o przepływ informacji między pracownikami wyraziło 35 proc. Tyle samo pracodawców odpowiedziało, że ich pracownicy nie wyrazili chęci pracy zdalnej.
O komentarz w tej sprawie pokusili się sami autorzy badania, tytułując tę sekcję raportu "Przeszkody czy wymówki?".
To nie koniec pracy zdalnej
Według przedstawicieli Grant Thornton praca zdalna jest kluczowym benefitem na współczesnym rynku zawodowym.
– Edward Nieboj Partner zarządzający, Departament Outsourcingu.
Najważniejsze ma być więc dostosowanie systemu pracy nie tylko do potrzeb branży, ale i pracowników.