Zespół ds. deregulacji Brzoski przedstawia kolejne propozycje, tym razem dotyczące podatków. Jeśli wejdą w życie, odczują je nie tylko najwięksi przedsiębiorcy, ale i właściwie każdy z nas. 
Zespół ds. deregulacji Brzoski przedstawia kolejne propozycje, tym razem dotyczące podatków. Jeśli wejdą w życie, odczują je nie tylko najwięksi przedsiębiorcy, ale i właściwie każdy z nas.  Fot.: JACEK DOMINSKI/REPORTER
Reklama.

Najważniejszy cele zespołu Brzoski w kwestii podatków? Uproszczenie obecnie obowiązującego systemu.

Jeśli jego propozycje weszłyby w życie, zmieniłby się status podatnika. Zespół ds. deregulacji proponuje bowiem wprowadzenie zasady domniemania niewinności podatnika. Oznaczałoby to, że w przypadku wątpliwości interpretacyjnych dotyczących przepisów podatkowych, decyzje byłyby podejmowane na korzyść podatnika. Podatnicy i księgowi mięliby również nie być karani za niecelowe błędy i pomyłki. 

Czytaj także:

Propozycje obejmują ograniczenie stosowania kar w podatku VAT oraz rezygnację z podwyższonych o 50 proc. odsetek za zwłokę. Ma to na celu złagodzenie sankcji dla podatników, którzy nieświadomie popełnili błędy w rozliczeniach VAT.

Zmienią się również zasady związane z kontrolami podatkowymi. Zaproponowano, aby w sytuacjach, gdy kontrola podatkowa przekracza pół roku, nie naliczać odsetek za występującą zwłokę. Ma to na celu zmotywowanie organów skarbowych do sprawniejszego przeprowadzania kontroli i ochronę podatników przed konsekwencjami opóźnień w postępowaniu. 

Jednolite prawo i ograniczenia komornika

Zespół Rafała Brzoski postuluje również zmianę praktyk egzekucji komorniczej. Chodzi o ograniczenie możliwości blokowania kont firmowych przez urzędy skarbowe. Celem miałoby być zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstw i uniknięcie sytuacji, w których firma zostaje sparaliżowana z powodu blokady środków na koncie.

Kolejną z propozycji podatkowych dotyczy zgodności działań organów podatkowych z orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Ma to na celu zapewnienie jednolitego stosowania prawa unijnego w Polsce i ochronę praw podatników.

Czytaj także:

Zmiany miałyby objąć również VAT i PIT. Reformy zespołu Brzoski zakładają podniesienie limitu zwolnienia podmiotowego w VAT dla mikrofirm do 350 tys. zł rocznego przychodu. Równocześnie rozszerzona miałaby być możliwość stosowania kasowej metody rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Ma to na celu ułatwienie rozliczeń podatkowych dla przedsiębiorców i poprawę ich płynności finansowej.

Ścieżka deregulacji

Zespół ds. deregulacji oprócz marchewek proponuje też kij. Postulowane przez niego wprowadzenie rejestru nieuczciwych kontrahentów miałoby na celu ochronę uczciwych przedsiębiorców przed nawiązywaniem współpracy z podmiotami o wątpliwej reputacji.

Czytaj także:

Trudno wskazać jednoznaczną datę wprowadzenia reform zespołu Brzoski. Na ten moment nie wiemy również, w jakim kształcie rząd będzie chciał wprowadzać ich sugestie. 

Na wtorkowym posiedzeniu ustalono jednak, jak podaje "Business Insider", że pomysły Brzoski będą trafiały do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Dopiero w kolejnym kroku będą mogły być opiniowane przez konkretne resorty.