
Z raportu "Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia" wynika, że w II kwartale 2025 roku 46 proc. firm nie planuje żadnych zmian w liczbie pracowników, 33 proc. planuje rekrutacje, a 18 proc. zwolnienia.
Zwolnienia grupowe w 42 firmach
Tvn24.pl informuje o zwolnieniach grupowych w Fabryce Łożysk Tocznych w Kraśniku. Cytuje wypowiedź dyrektora ds. zarządzania zasobami ludzkimi w FŁT Andrzeja Zbróga, który przyznał: "Nie wytrzymujemy tych cen energii i tych obostrzeń, które nakłada na nas szeroko pojęty Zielony Ład".
Temat zwolnień grupowych dotyczy również zakładów sodowych w Janikowie "Janikosoda". Właściciel zapowiedział, że "z powodu wysokich kosztów energii i dumpingowej konkurencji spoza Unii zamierza wygasić produkcję, co oznaczałoby zwolnienie ok. 350 pracowników" – informuje Rzeczpospolita.
Kolejne są banki – Brytyjski bank NatWest i szwajcarski UBS. W ich przypadku pracę straci ok. 3 tys. pracowników.
Wśród firm, w których trwa redukcja etatów, znalazła się Poczta Polska, Carrefour, Black Red White, Collins Aerospace i Oriflame.
Rośnie liczba bezrobotnych
Z obliczeń Rzeczpospolitej, która przeanalizowała dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej, wynika, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2025 r. zgłoszono zwolnienia grupowe 14,8 tys. osób. To niemal trzykrotnie więcej niż rok wcześniej.
GUS informuje, że w urzędach pracy pod koniec lutego zarejestrowanych było 846,6 tys. bezrobotnych. To o 1,1 proc. więcej niż w styczniu. Największy odsetek to mieszkańcy woj. podkarpackiego.