Urlop okolicznościowy w Polsce to płatne dni wolne dla pracownika z powodu ślubu, urodzenia dziecka czy śmierć bliskiej osoby. Kto i kiedy może ten urlop dostać?
Urlop okolicznościowy w Polsce to płatne dni wolne dla pracownika z powodu ślubu, urodzenia dziecka czy śmierć bliskiej osoby. Kto i kiedy może ten urlop dostać? Fot.: Caleb Jones / Unsplash
Reklama.

Czy zdajesz sobie sprawę, że poza przysługującym ci standardowym urlopem wypoczynkowym, polskie prawo pracy gwarantuje pracownikom dodatkowe, płatne dni wolne w związku z istotnymi wydarzeniami w ich życiu?

To tzw. urlop okolicznościowy, jego zasady i wymiar reguluje Kodeks pracy oraz stosowne rozporządzenia. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach i na jak długo możesz skorzystać z przywileju.

Dzięki urlopowi okolicznościowemu pracownik zyskuje czas niezbędny na załatwienie pilnych formalności, organizację ważnych uroczystości rodzinnych czy na okazanie wsparcia najbliższym, bez obawy o utratę części swojego wynagrodzenia.

Czytaj także:

Świadomość przysługujących praw w tym zakresie jest kluczowa, aby móc z nich skorzystać.

Kiedy masz prawo do urlopu okolicznościowego?

Katalog zdarzeń, które uprawniają pracownika do skorzystania z urlopu okolicznościowego, jest ściśle zdefiniowany w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku.

Warto szczegółowo zapoznać się z tymi sytuacjami, aby wiedzieć, kiedy możesz wnioskować o dodatkowe dni wolne od pracy.

Jednym z takich wydarzeń jest ślub pracownika – przepisy prawa pracy przewidują 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu zawarcia związku małżeńskiego.

Czytaj także:

Kolejnym wydarzeniem, uprawniającym do skorzystania z dodatkowego wolnego, jest urodzenie się dziecka – aby umożliwić świeżo upieczonemu tacie (a w niektórych przypadkach, jeśli takie regulacje obowiązują w danym zakładzie pracy, również mamie) aktywne uczestnictwo w pierwszych dniach życia dziecka, przysługują mu 2 dni urlopu okolicznościowego.

Urlop okolicznościowy: wsparcie w obliczu tragedii

Pracownik ma prawo do 2 dni urlopu okolicznościowego w przypadku śmierci i pogrzebu następujących członków rodziny: małżonka, dziecka (własnego, przysposobionego, pasierba), ojca, matki, ojczyma oraz macochy.

Te dwa dni wolne mają umożliwić pracownikowi uczestnictwo w uroczystościach pogrzebowych i zapewnić czas na przeżycie żałoby w gronie najbliższych.

Przepisy prawa pracy pamiętają również o śmierci i pogrzebie innych członków rodziny. Pracownikowi przysługuje 1 dzień urlopu okolicznościowego w przypadku śmierci i pogrzebu rodzeństwa, teściowej, teścia, babki oraz dziadka.

Czytaj także:

Ponadto, jeden dzień wolny przysługuje także w przypadku śmierci i pogrzebu innej osoby, która pozostawała na utrzymaniu pracownika lub znajdowała się pod jego bezpośrednią opieką.