Według raportu Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC), w ciągu najbliższej dekady młodzi ludzie wychowani w erze cyfrowej będą stanowić aż jedną trzecią globalnej siły roboczej.
Według raportu Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC), w ciągu najbliższej dekady młodzi ludzie wychowani w erze cyfrowej będą stanowić aż jedną trzecią globalnej siły roboczej. Ilus.: Vitaly Garyev / Unsplash | INNPoland
Reklama.

Pokolenie Z, czyli osoby urodzone między połową lat 90. a połową 2000 roku, wkracza na rynek pracy.

Według raportu Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC), w ciągu najbliższej dekady młodzi ludzie wychowani w erze cyfrowej będą stanowić aż jedną trzecią globalnej siły roboczej.

Wbrew stereotypom o milenialsach, pokolenie Z wykazuje silne dążenie do stabilności i bezpieczeństwa finansowego. Jak podkreśla raport IFAC, przedstawiciele tego pokolenia preferują "konserwatyzm w zarządzaniu, ekonomii i swoich karierach", co odróżnia ich od "beztroskiego podejścia opartego na zasadzie 'żyj marzeniami niezależnie od ceny' zwykle przypisywanego milenialsom".

Polityka publiczna oczami pokolenia Z

Badanie IFAC ujawnia, że dla pokolenia Z na całym świecie kluczowymi priorytetami polityki publicznej są: stabilność gospodarki, jakość edukacji i dostępność miejsc pracy. W obliczu dynamicznych zmian na rynku pracy młodzi ludzie oczekują od rządów aktywnego działania w tworzeniu nowych możliwości zatrudnienia.

Czytaj także:

Co ciekawe, raport wskazuje na zróżnicowane podejście pokolenia Z do kwestii globalizacji. "51 proc. pokolenia Z opowiada się za nacjonalistyczną polityką, natomiast 32 proc. preferuje podejście globalistyczne".

Te różnice są szczególnie widoczne w poszczególnych krajach. Młodzi ludzie we Francji i Niemczech mocno popierają współpracę międzynarodową, podczas gdy w Chinach, Indiach, RPA i Rosji dominują nastroje nacjonalistyczne.

Kariera i praca: Co motywuje pokolenie Z?

Wybierając ścieżkę kariery, pokolenie Z kieruje się konkretnymi priorytetami. Trzy najważniejsze czynniki to:

  • Stabilna ścieżka kariery: Aż 89 proc. respondentów uważa to za "ważne lub bardzo ważne".
  • Konkurencyjne wynagrodzenie i dodatki motywacyjne: 87 proc. badanych przywiązuje dużą wagę do atrakcyjnych zarobków.
  • Równowaga między pracą a życiem prywatnym: 84 proc. młodych ludzi ceni sobie możliwość godzenia obowiązków zawodowych z życiem osobistym.
  • Czytaj także:

    Mniej istotne są dla nich takie czynniki jak "szansa objęcia pozycji lidera" (64 proc.), "praca za granicą" (63 proc.) i "wpływanie na strategię biznesową" (63 proc.).

    Księgowość w oczach pokolenia Z

    Raport IFAC wskazuje, że zawód księgowego ma potencjał, by przyciągnąć młode talenty: "Pokolenie Z postrzega branżę księgową jako wysoce powiązaną z jego dwoma najważniejszymi priorytetami: oferuje stabilną ścieżkę kariery oraz konkurencyjne wynagrodzenie i dodatki motywacyjne".

    Co więcej, "73 proc. przedstawicieli pokolenia Z na całym świecie jest otwartych na karierę jako zawodowi księgowi."

    Czytaj także:

    Według raportu, pokolenie Z zdaje sobie sprawę z wpływu technologii na rynek pracy.

    Młodzi ludzie wierzą, że "cyfryzacja i nowe technologie będą mieczem obosiecznym, z jednej strony przynosząc nowe sposoby pracy, a tym samym nowe i bardziej interesujące miejsca pracy, a z drugiej strony eliminując wiele tradycyjnych miejsc pracy" – czytamy w badaniu IFAC.