Ważna zmiana w przepisach. Polacy pracujący za granicą muszą rozliczać PIT-y w Polsce
Już niedługo Polak pracujący za granicą, będzie musiał złożyć w ojczystym kraju zeznanie podatkowe, nawet jeśli nie zarobi w Polsce ani grosza. To efekt przepisów, które weszły w życie w ubiegłym roku w lipcu.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, dotychczasowe regulacje zawarte w dwustronnych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania były niejednolite. Ta luka sprzyjała nadużyciom podatkowym i była wykorzystywana przez nieuczciwych przedsiębiorców.
Kraje w konwencji MLI
To, czy ktoś pracujący za granicą będzie musiał składać PIT, zależy od tego, czy kraj, w którym pracuje, zatwierdził już MLI. Są to m.in. Wielka Brytania, Holandia, Austra, Słowenia, Nowa Zelandia, Serbia i Szwecja.
W nowym roku do konwencji dołączyły również Australia, Francja, Izrael, Japonia, Litwa i Słowacja.
Jednak rozliczanie z fiskusem nie nastąpi od tego roku i nie będzie dotyczyć każdego. Jak przypomina „Gazeta Wyborcza”, zmiana dotyczy „tylko polskich rezydentów podatkowych”, z kolei rezydencja nie oznacza automatycznie obywatelstwa. Zatem jeśli polski obywatel przez większość czasu przebywa w innym kraju, ma tam pracę, dom i rodzinę, to przestaje być polskim podatnikiem.
Jeśli jednak Polak zarabia za granicą, lecz to w Polsce pozostawił ośrodek interesów życiowych, np. rodzinę, majątek czy dom, to jest zobowiązany do złożenia deklaracji.
Od kiedy trzeba rozliczać PIT
Liczy się również moment, kiedy państwo, w którym przebywa Polak, dołączyło do konwencji. Bowiem przepisy umowy zaczynają obowiązywać dopiero od „pełnych okresów podatkowych rozpoczynających się po upływie terminu sześciu miesięcy kalendarzowych od wejścia w życie MLI (dla każdej ze stron)”.
Przykładowo: dla Polski i Austrii MLI wszedł w życie 1 lipca 2018 r., zatem MLI zacznie obowiązywać dopiero od następnego pełnego okresu rozliczeniowego, czyli od 1 stycznia 2019 r. To oznacza, że Polak pracujący w Austrii i nieosiągający dochodów w Polsce będzie musiał wypełnić PIT w ojczyźnie dopiero na koniec kwietnia 2020 r. Z kolei w Wielkiej Brytanii taki obowiązek powstanie dopiero od 2021 r.
Dokładną listę krajów, które podpisały i wdrożyły w życie konwencję MLI, możecie znaleźć tutaj.