Polacy nie chcą zbierać owoców i warzyw. Rynek ratują Ukraińcy, ale też chcą podwyżek
Ogrodnicy i sadownicy nie mogą obejść się bez pracowników. Jeśli obróbka może być jeszcze zrobiona maszynowo, tak zbiór musi być ręczny - inaczej niemożliwe będzie osiągnięcie jakości, której wymagają konsumenci. Tych rąk do pracy jest coraz jednak mniej.
Sadownictwo i ogrodnictwo w okresie letnim zatrudnia masę pracowników sezonowych. Praca ludzkich rąk potrzebna jest, by zachować jakość zbiorów.
Coraz rzadziej chcą ją wykonywać Polacy. Z jednej strony przyczyną jest sama sezonowość pracy - która zmniejsza liczbę chętnych, z drugiej niezbyt wysokie pensje. Polacy coraz chętniej przyjmują także prace w miastach. Pracownicy ze wschodu zapełnili tę lukę. Sezonowość im nie przeszkadzała, a niskie pensje nie stanowiły bariery.
Pracownicy z Ukrainy chcą wyższych pensji
Pracownicy ze wschodu również jednak chcą coraz wyższych pensji. Jeśli ich nie dostaną, mogą nie przyjmować ofert pracy. Problem w tym, że nie wiadomo czy sadowników będzie stać na podwyżki. Wszystko zależy bowiem od popytu na owoce na polskich i zagranicznych rynkach.
Wiele zależy od kwietniowej pogody. W zeszłym roku, kiedy owoce obrodziły, ich ceny np. truskawek wyniosły ok. 10-12 złotych za kilogram.
Pomóc mogą nowe przepisy. Dzięki nim możliwe będzie zaoferowanie pracownikom tymczasowym ubezpieczenia medycznego czy wypadkowego. Branża jednak liczy na ułatwienie procedur, pozwalających zagranicznym pracownikom podejmować pracę w naszym kraju.
W zeszłym roku ceny w skupach np. malin, były tak niskie, że nie opłacało się ich zbierać. Z kolei w sklepach potrafiły kosztować nawet 6 zł za 250 gramów. I mimo internetowych protestów niewiele dało się z tym zrobić.