UE szykuje dla Polski wysokie kary za smog. Ujawniono wstrząsające dane

Konrad Bagiński
Komisja Europejska wystosowała wezwanie do usunięcia uchybień wynikających z niedopełnienia przez Polskę zobowiązań w walce ze smogiem. W najbardziej zanieczyszczonych przez kopciuchy województwach nie podpisano ani jednej umowy dotyczącej wymiany pieców. Grożą nam wysokie kary.
Czyste powietrze. Rządzący próbują znaleźć rozwiązanie, by nie utracić unijnych środków na walkę ze smogiem. Polsce grożą wysokie kary. Fot. Robert Woźniak / fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Wymiana pieców węglowych zanieczyszczających nasze powietrze stanęła i w temacie praktycznie nic się nie dzieje.

– W najmocniej zanieczyszczonych województwach: małopolskim i śląskim, nie podpisano ani jednej umowy! Najwyższą liczbę wniosków podpisano w województwie kujawsko-pomorskim - 58, a w całym kraju łącznie 147. W całym kraju złożono 25 742 wnioski. Gdyby program miał być realizowany w takim tempie, to założony przez rząd cel zostałby osiągnięty po dziesięciu tysiącach lat – tłumaczy Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego, cytowany przez Rzeczpospolitą.


W efekcie Polsce grożą wysokie kary za smog. Komisja Europejska wystosowała wezwanie do usunięcia uchybień wynikających z niedopełnienia przez Polskę zobowiązań wynikających z dyrektywy w sprawie jakości powietrza.

Program "Czyste Powietrze"
Sztandarowy program rządu o nazwie „Czyste Powietrze”, który zakłada walkę ze smogiem za unijne pieniądze, nie spodobał się Komisji Europejskiej. KE stwierdziła, że pomysł jest niezgodny z polityką UE i zażądała zmian.

Przypomnijmy - w obecnej formie program gabinetu Mateusza Morawieckiego w dużej mierze skupia się na wymianie przestarzałych pieców węglowych na nowoczesne kotły węglowe lub gazowe. To jednak kłóci się z polityką UE, która chce całkowicie odejść od paliw kopalnych oraz z dyrektywą unijną o efektywności energetycznej, która zakłada, że do 2050 r. żaden dom we wspólnocie nie może czerpać z nich energii.

Ekolodzy alarmują, że Polsce grożą wysokie kary za smog i dowodzą, że program rządu pozostał niewiele wartym dokumentem. Nowych pieców jest jak na lekarstwo, sprzedaż węgla niskiej jakości kwitnie, a władze województw w uchwałach antysmogowych dopuściły możliwość używania pieców węglowych.

Ministerstwo Środowiska informuje, że zalecenia UE zostały zrealizowane, przepisy poprawiono, a Komisja Europejska została o tym poinformowana. Ekolodzy, ale i Unia Metropolii Polskich, uważają, że walka ze smogiem pozostaje wyłącznie na papierze. Ta organizacja wystąpiła nawet do Komisji Europejskiej oraz polskiego rządu o przekazanie programu Czyste Powietrze samorządom. Tłumaczyła, że jego realizacja ślimaczy się i możemy stracić unijne pieniądze na walkę ze smogiem w Polsce.