Przez nowe przepisy trudniej będzie zwolnić pracownika. "Wywoła to chaos kadrowy"

Konrad Siwik
Ta ważna zmiana wynika z wprowadzenia przez rząd nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Sąd pierwszej instancji w wyroku przywracającym zwolnionego do pracy będzie mógł nakazać jego ponowne zatrudnienie. Do tej pory było to możliwe dopiero w drugiej instancji. W praktyce o połowę skróci się oczekiwanie na powrót do pracy.
Od listopada trudniej będzie zwolnić pracownika. Fot. Rafał Michałowski / Agencja Gazeta
Wywoła to kadrowy chaos – pisze Dziennik Gazeta Prawna. Sąd I instancji będzie mógł nakazać firmie dalsze zatrudnienie bezprawnie zwolnionego pracownika.

Zmiana została wprowadzona przez rząd do nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego (przyjętej bez konsultacji). Nowe prawo ma wejść w życie w listopadzie br.

Nowe przepisy skrócą nawet o połowę czas oczekiwania na powrót do pracy po bezprawnym zwolnieniu. Rozwiązanie urealni ochronę zatrudnionych, która przez długość obecnych procesów sądowych często jest fikcyjna. Aktualnie bezprawnie zwolnieni mogą wrócić do firmy dopiero po prawomocnym wyroku sądu II instancji.


Co ważne, teraz może się zdarzyć, że sąd II instancji wyda inny wyrok, o nieprzywracaniu pracownika do pracy. Eksperci cytowani przez dziennik sugerują, że firma może wtedy domagać się od państwa odszkodowania.

Sposoby pracodawców na zwolnienie pracownika
Zwolnienie z pracy to jeden z najbardziej drażliwych tematów. Według psychologów potrafią wywołać w ludziach traumę porównywalną z rozwodem. Nic dziwnego, że część firm decyduje się na sięgnięcie po pomoc wyspecjalizowanych agencji. A ich przedstawicieli metody stosowane w przedsiębiorstwach zwyczajnie bawią.

Albert Binda z agencji doradztwa personalnego L.Grant opowiedział w rozmowie z INNPoland.pl o różnych metodach na zakomunikowanie pracownikowi o jego zwolnieniu.