Oto najbardziej niesolidne branże. Delikwenci zwlekają, kręcą, nie płacą

Patrycja Wszeborowska
Większość przedsiębiorców podczas prowadzenia własnego biznesu miała nieprzyjemność zetknąć się z niesolidnym i nierzetelnym kontrahentem. Delikwent nie odbiera telefonu, nie oddzwania, nie odpowiada na wiadomości i odwleka podpisanie umowy. Okazuje się, że są branże, w których takie zachowanie to raczej norma niż pojedyncze przypadki.
Branża budowlana została uznana za jedną z najmniej rzetelnych w Polsce. Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Nierzetelni biznesmeni
Rzetelność branż wskazali właściciele firm w badaniu „Rzetelność branżowa”, przeprowadzonym na zlecenie Rzetelnej Firmy, działającej pod patronatem Krajowego Rejestru Długów. Nierzetelność w rozumieniu ankietowanych to m.in. nieterminowe opłacanie rachunków, faktur i wszelkich innych zobowiązań.

O braku solidności może świadczyć również trudność w kontaktach, np. nieodbieranie telefonu i nieoddzwanianie czy unikanie pisemnych zobowiązań. Część przedsiębiorców za nierzetelnego kontrahenta uważa osobę, która nie chce dostarczyć dokumentów do sprawdzenia działalności lub ciągle zmienia ustalenia.


W badaniu, którego wyniki przytacza PAP, co trzeci przedsiębiorca stwierdził, że w biznesie MŚP istnieją branże, które można uznać za nierzetelne. Na podium najmniej solidnych kontrahentów stanęło budownictwo, usługi wykonawczo-remontowe oraz transport.

Najmniej rzetelne budownictwo
Najgorzej w całym rankingu wypadła branża budowlana, której niesolidność zarzuca połowa przedsiębiorców. Następnie uplasowały się usługi wykonawczo-remontowe (20 proc. wskazań), transport (14,7 proc.) oraz górnictwo (8,3 proc.). Ankietowani wybrali również branże, które wymagają szczególnej ostrożności w kontaktach handlowych. Wygrał handel hurtowy (28,6 proc.), usługi wykonawczo-remontowe (18,3 proc.) i ex aequo e-handel z transportem (10,7 proc.).

Po drugiej stronie stanęły rzetelne firmy. Okazało się, że za takie uważane są przede wszystkim podmioty sfery publicznej, ale również firmy zatrudniające powyżej 250 osób lub istniejące na rynku przynajmniej 11 lat.

Co ciekawe, prawie 60 proc. ankietowanych przedsiębiorców z sektora MŚP jest przekonanych, że nie istnieje branża bez skazy, którą można byłoby uznać za rzetelną. Reszta wskazała strefę budżetową, sprzedaż detaliczną oraz prawników, doradców czy konsultantów.

Polskie budownictwo przeżywa obecnie dość poważny kryzys. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, jest to jedna z najbardziej zadłużonych branż. W badaniu BIG InfoMonitor okazało się, budowlanka ma na karku dług wobec banków i kontrahentów o wysokości ok. 5 miliarda złotych.

Niegdyś budownictwo było najlepszą branżą w Polsce, teraz ledwo trzyma się na nogach. Skrócone terminy płatności faktur, skokowo drożejące surowce, brak rąk do płacy przy jednoczesnym ogromnym popycie na budowanie nowych budynków – to wszystko wpływa na jakość dostarczanych usług.