Trzeci raz spadamy w ważnym rankingu. Coraz słabiej robi się u nas biznes

Patrycja Wszeborowska
Polska ponownie spadła w rankingu Doing Business 2020, w którym ekonomiści Banku Światowego oceniają kraje pod kątem najbardziej przyjaznych regulacji dla biznesu. Najnowsza edycja badania przyniosła naszemu krajowi spadek już trzeci rok z rzędu - Polska uplasowała się na 40 miejscu.
Do 2016 roku Polska konsekwentnie wspinała się coraz wyżej w rankingu Doing Business. Niestety ostatnie trzy edycje przyniosły spadki. 123rf.com
Degradacja Polski
Jest to dość poważna degradacja oceny polskiej gospodarki, ponieważ jeszcze w 2018 roku Polska zajęła 27. miejsce jako państwo najbardziej przyjazne biznesowi, jak przypomina agencja ISB news. Następny rok przyniósł naszemu krajowi spadek na 33. pozycję.

Niższe miejsce na liście polskiej gospodarce przyniosły m.in. wydłużenie czasu potrzebnego na przeniesienie praw własności nieruchomości, rejestracja nieruchomości (92. miejsce) a także łatwość otwierania biznesu (128.).

W ocenie Banku Światowego spośród 190 ocenianych krajów nasz najlepiej wypadł w obszarze handlu zagranicznego (1. miejsce na równi z kilkoma innymi krajami). Polska nieźle wypadła również w łatwości rozwiązywania kwestii niewypłacalności (25.) oraz uzyskiwania kredytu (37.).


Najbardziej przyjazne biznesowi kraje
Ocena 10 obszarów naszej gospodarki, przyniosła nam 76,4 pkt na 100, co dało nam 40. miejsce w rankingu. Wyżej znalazły się m.in. Nowa Zeladnia, Singapur i Hongkong (trójka liderów listy) oraz Litwa (11.), Estonia (18.) czy Łotwa (19.). Z kolei gorzej od Polski wypadły np. Czechy (41.), Słowacja (45.) czy Rumunia (55.). Ostatnie miejsce w rankingu zajęła Somalia.

– Gospodarki, które osiągają najwyższe wyniki w rankingu łatwości prowadzenia działalności gospodarczej, łączy kilka wspólnych cech, w tym powszechne stosowanie systemów elektronicznych. Wszystkie z 20 najlepiej ocenianych gospodarek umożliwiają założenie przedsiębiorstwa online, posiadają e-platformy ewidencjonowania podatków oraz zezwalają na procedury online związane z przeniesieniem własności nieruchomości – zaznaczają autorzy raportu.

Najlepszy wynik, jaki udało się uzyskać Polsce w prestiżowym rankingu, miał miejsce w 2016 roku. Wtedy nasz kraj znalazł się na 25. miejscu, wyprzedzając m.in. Francję, Hiszpanię, a nawet Szwajcarię. Niestety, wtedy stopniowa wspinaczka na szczyt rankingu skończyła się i Polska zaczęła z listy spadać.

Ostatnio mało pochlebną opinię o polskim biznesie wyraził światowej sławy magazyn ekonomiczny Bloomber. Chodziło o histroię biznesmena Przemysława Krycha, opisanej w Bloombergu. Przedsiębiorca pół roku spędził w areszcie wydobywczym, a dziś musi regularnie meldować się w prokuraturze. Mimo to od 2 lat nie usłyszał zarzutów. Bloomberg stwierdził, że "dla firm polski wymiar sprawiedliwości to pole minowe".