Chaos przez nowe przepisy. Inny podatek VAT na gazecie, inny przy kasie

Patrycja Wszeborowska
Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, zmieniającego stawki podatku VAT m.in. na e-booki, e-prasę, ale również na pisma papierowe, weszła w życie 1 listopada 2019 roku. Eksperci prognozują, że brak jakichkolwiek przepisów przejściowych, przygotowujących branżę do zmian, wywoła spory chaos.
Stawka VAT wydrukowana na czasopiśmie, niezgodna z nowymi przepisami, może okazać się sporym problemem dla sprzedawców prasy. Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta
Niższa stawka VAT, więcej chaosu
Od 1 listopada obniżono stawkę podatku VAT na e-booki i e-prasę. Dotychczas czytelnicy książek i gazet w formie elektronicznej musieli zapłacić podatek o wartości 23 proc. W tym samym czasie książka w wersji papierowej była obłożona stawką zaledwie 5 proc., a czasopisma – od 5 do 8 proc.

Wchodzące w życie rozporządzenie ma to zmienić. Jak podawała KPRM, 5 proc. stawka będzie dotyczyć wszystkich rodzajów książek - od drukowanych po tych zapisanych na dyskach, taśmach i innych nośnikach, jak również książek elektronicznych. W tym samym czasie gazety, dzienniki i czasopisma drukowane oraz elektroniczne zostaną objęte 8 proc. podatkiem VAT.


Jednak jak zauważa „Rzeczpospolita”, brak przepisów przejściowych, przygotowujących branżę do zmian, może spowodować liczne problemy. Ustawodawca zapomniał bowiem o specyfice branży, zwłaszcza tej drukowanej - prasa papierowa jest w końcu drukowana z wyprzedzeniem.

Z tego powodu w listopadzie rozdystrybuowane zostaną gazety i czasopisma z ceną okładkową, uwzględniającą wcześniejszą stawkę VAT. Problem może dotyczyć m.in. czasopism specjalistycznych i prasy kolorowej, których stawka wzrośnie z 5 do 8 proc.

Brak przepisów przejściowych
Choć cena dla klienta pozostanie bez zmian, to z problemem będą musieli się mierzyć kioskarze i sprzedawcy. Powinni oni bowiem nabić na kasę cenę czasopisma z nowym, właściwym podatkiem, oraz rozliczyć się z wydawcą według nowych stawek. Tymczasem cena okładkowa może sugerować coś innego, przez co łatwo o pomyłkę. A wystarczyłoby jedynie wprowadzić przepisy przejściowe, mówiące o zachowaniu starej stawki VAT z okładki w przypadku już wydrukowanych magazynów.

Niemniej przepisy ujednolicające stawki podatkowe w branży czytelniczej są niemałym sukcesem, zarówno dla czytelników jak i wydawców. Dzięki nowemu VAT-owi cena prasy cyfrowej i książek elektrowniczych ma duże prawdopodobieństwo obniżki, co w przyszłości może przyczynić się do wzrostu ogólnego czytelnictwa w Polsce, ponieważ popularność e-booków i e-prasy systematycznie rośnie.