O pracy w tym miejscu marzą tysiące. Właśnie ruszyła rekrutacja dla Polaków
Umiesz obsługiwać chromatograf jonowy albo chociaż wymienić świece w dieslu i nie boisz się zimna? Jeśli do tego źle się czujesz w tłumie, możesz aplikować na jedno ze stanowisk w polskiej stacji arktycznej Hornsund. Polska Akademia Nauk szuka kandydatów do rocznej pracy. Wcześniej lepiej sprawdź na mapie gdzie to jest i jaka tam panuje pogoda.
Stacja Hornsund to placówka Polskiej Akademii Nauk. Instytut Geofizyki szuka właśnie kilku osób do pracy w tych niecodziennych warunkach. Wymagania nie są olbrzymie, ale tylko teoretycznie. Na wyprawy na ogół zgłasza się sporo chętnych, którzy mocno ze sobą konkurują. Jak podaje w ogłoszeniu PAN, poszukiwani są m.in. administrator stacji, kucharz i asystent kucharza, mechanik i konserwator.
Geofizycy z PAN podkreślili w ogłoszeniu, że kwalifikacje kandydatów będą podnosić dodatkowe umiejętności, jak znajomość języków obcych, kursy medyczne, patenty motorowodne czy obycie z zimowym terenem górskim. Warto nie mieć też awersji do broni, bo ze względu na obecność białych niedźwiedzi ze stacji nie można wyjść bez strzelby w ręku.
Płacą, ale raczej niewiele
Wyjazd planowany jest na czerwiec przyszłego roku, powrót - 13 miesięcy później. PAN przewidział oczywiście wynagrodzenie, ale jego wysokość nie jest znana. Raczej nie można liczyć na nic wyjątkowego, bo to finansowana z budżetu placówka naukowa.
Inna sprawa, że wiele osób chętnie dopłaciłoby do możliwości zamieszkania w takich warunkach. Fiord Hornsund to wyjątkowe miejsce, bardzo malownicze i piękne.
Jeśli komuś nie przeszkadza ciemność, zimno, wichry i białe niedźwiedzie - grzechem byłoby nie spróbować. Odpowiadając na kolejne ważne pytanie – tak, mają tam internet.
Stacja powstała jeszcze w latach 50., ale na stałe jest zamieszkana przez polskich naukowców od roku 1978. Dzięki ich badaniom rejon fiordu Hornsund jest jednym z lepiej rozpoznanych obszarów w europejskim sektorze Arktyki, a funkcjonowanie i osiągnięcia Polskiej Stacji Polarnej Hornsund czynią polską naukę w obszarze badań polarnych znakomicie rozpoznawalną na świecie.