Międzygwiezdna kometa 2l / Borisov zbliża się do nas. Jej ogon ma ponad 150 tys. km

Izabela Wojtaś
Astronomom z Yale udał się uchwycić międzygwiezdną kometę 2l / Borisov kilka dni temu na Hawajach. Jej ogon ma prawie 100 000 mil długości, czyli 14 razy więcej niż średnica naszej planety.
Nowy obraz komety międzygwiezdnej 2l / Borisov. Zdjęcie udało się zrobić czterem astronomom z Yale teleskopem na Hawajach. Fot. Pieter van Dokkum, Cheng-Han Hsieh, Shany Danieli, Gregory Laughlin / YaleNews Edu
Astronomom z Yale udało się zrobić nowe zdjęcie międzygwiezdnej komety 2l / Borisov, którą odkryto na początku sierpnia. Po raz pierwszy zauważył ją astronom amator Gennady Borisov.

Odkrywcę zaintrygowała wtedy trajektoria lotu tego obiektu – wskazywała na jego niezwykle pochodzenie. Przeczucia go nie myliły – 2l / Borisov okazała się międzygwiezdną kometą spoza naszego układu.

Jej ogon robi wrażenie
Jak czytamy w komunikacie na stronie Uniwersytetu Yale, obraz uchwycono 24 grudnia na za pomocą teleskopu WMKecka w obserwatorium na Hawajach.

Na zdjęciu wykonanym przez czterech astronomów – Pieter van Dokkum , Cheng-Han Hsieh , Shany Danieli i Gregory Laughlin – widać jak duża jest ta kometa. Jej jądro ma około mili długości (1,6 km), a ogon prawie 100 000 mil (160 tys. km), czyli aż 14 razy więcej niż Ziemia. I porusza się z prędkością aż 30 km/s.


Obiekt spoza naszego układu
Badacze uważają, że 2l / Borisov to kometa, która powstała poza naszym Układem Słonecznym. Do przestrzeni międzygwiezdnej trafiła w efekcie kolizji z planetą ze układa, z którego pochodzi.

Kometa cały czas zbliża się w naszym kierunku. Najbliżej Ziemi, tzn. ok. 190 mln mil, będzie na początku grudnia.

Gregory Laughlin, jeden z badaczy, zauważył, że kometa uwalnia gaz i drobny pył z ogona. Badacze moją nadzieję, że ich wnikliwe obserwacje tego niezwykłego zjawiska pozwolą dowiedzieć się więcej o składowych planet spoza naszego układu.

To jednak nie są jedyne rewelacje, które docierają do nas z Kosmosu.Kilka dni temu pisaliśmy o potężnych wybuchach we Wszechświecie, które potrafią emitować fotony o energiach miliard wyższych niż energie w światle widzialnym.