Ważne zmiany w rozliczeniu podatków. Oto nowości w systemie Twój e-PIT

Katarzyna Florencka
W przyszłym roku w systemie Twój e-PIT pojawią się dwie ważne nowości. Resort finansów potwierdził, że w 2020 r. po raz pierwszy z usługi będą mogli skorzystać przedsiębiorcy. Ułatwienia przygotowano również dla rodziców.
W przyszłym roku w systemie Twój e-PIT po raz pierwszy będą mogli rozliczać się przedsiębiorcy. Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Jak informuje portal next.gazeta.pl, przede wszystkim zostanie poszerzona lista automatycznie wypełnionych zeznań w usłudze Twój e-PIT.

W tym roku dostępne były wyłącznie zeznania za 2018 r. dla osób osiągających dochody np. z umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych (PIT-37) oraz dla osób osiągających dochody kapitałowe, np. z giełdy (PIT-38). W 2020 r. automatycznie wypełnione zostaną również zeznania PIT-36 (opodatkowani na zasadach ogólnych), PIT-36L (dla osób stosujących podatek liniowy) oraz PIT-28 (dla "ryczałtowców").

Ułatwienie dla rodziców
Naprawione zostanie również niedopatrzenie z pierwszego roku działania systemu, kiedy ulgę na dziecko urodzone w 2018 trzeba było dodać samodzielnie. Rodzice dzieci z 2017 r. i starszych ulgę mieli automatycznie uwzględnioną we wstępnej wersji zeznania.


Tym razem rodzice dzieci urodzonych w tym roku nie będą musieli dodatkowo wpisywać ulgi. Będzie ona uwzględniona od razu, jak we wszystkich innych przypadkach.

Twój e-PIT wygodny, ale trzeba uważać
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl w czasie poprzedniego sezonu składania zeznań podatkowych, usługa Twój e-PIT to niewątpliwie duże udogodnienie: PIT wypełnia za nas Urząd Skarbowy, podatnik powinien jedynie sprawdzić, czy wszystko się zgadza i wprowadzić ewentualne poprawki. W tym roku deklarację on-line złożyło 16 mln Polaków, zaś 7 mln skorzystało w tym celu z usługi Twój e-PIT. 2,2 mln zdecydowało się na rozliczenie automatyczne.

Mimo to, w pierwszym roku funkcjonowania systemu nie udało się jednak uniknąć dużych wpadek.

Tuż po starcie systemu okazało się, że znalazła się w nim luka pozwalająca pracodawcy podejrzeć PIT swojego pracownika i zobaczyć czy gdzieś dorabiał i komu przekazuje 1 proc. podatku. Ministerstwo Finansów musiało naprędce tę dziurę łatać.

Z kolei niektóre osoby, które powierzyły systemowi automatyczne rozliczenie podatku i nie sprawdziły, czy wszystko się zgadza, wiara ta mogła mocno uderzyć po kieszeni. Okazało się bowiem, że system nie uwzględniał automatycznie bardzo wielu ulg, które prowadzą do obniżenia podatku.