Regularny post może być dobry dla zdrowia. Jeśli tylko się do niego przyzwyczaimy

Katarzyna Florencka
Całodzienny wigilijny post przed wieczorną kolacją może być bliższy zasadom zdrowego odżywiania niż ktokolwiek by sądził. Wyniki badań naukowych sugerują bowiem, że regularny kilkunastogodzinny post może wręcz przedłużyć nasze życie.
Badania sugerują, że tzw. post przerywany może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Fot. Artur Kubasik / Agencja Gazeta
Tak przynajmniej twierdzi Mark Mattson, neuronaukowiec z amerykańskiego Johns Hopkins University, który zebrał i przeanalizował dotychczasowe badania wpływu tzw. postu przerywanego (czyli diety opartej na jedzeniu jedynie w określonym przedziale godzinowym i poszczeniu przez resztę doby) na ludzi i zwierzęta. O jego wnioskach informuje CNN.

Post przerywany na zdrowie
Jak przekonuje Mattson, badania naukowe sugerują, że post przerywany może być stosowany w zapobieganiu bądź leczeniu takich problemów zdrowotnych jak np. otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie.


Zalecane przez niego są dwie odmiany tego rodzaju diety: jedzenie tylko w określonym przedziale godzinowym (tzn. pożywianie się przez 6-8 godzin w ciągu dnia i poszczenie przez 16-18 godzin) lub post przerywany w proporcji 5:2 (czyli ograniczenie się do 500 kalorii dziennie przez dwa dni w tygodniu).

Istnieją badania sugerujące, że post przerywany może pomóc w ustabilizowaniu poziomu cukru we krwi. Na przykład: w niewielkim badaniu z 2018 r. trzech mężczyzn z cukrzycą typu 2 było w stanie odstawić insulinę po utracie wagi w wyniku stosowania postu przerywanego.

Tylko pod kontrolą lekarza
Rzecz jasna, Mattson przestrzega przed próbą samodzielnego wprowadzenia takiej diety. Powinno się to odbywać stopniowo i pod kontrolą lekarską – zwłaszcza, że badania przeprowadzane wśród ludzi koncentrowały się na młodych dorosłych oraz ludziach w średnim wieku z nadwagą. Nie jest więc pewne, czy podobne korzyści odniosłyby również inne grupy wiekowe.

Innym problemem jest też fakt, że post nie jest zgodny z najbardziej powszechnym typem diety w krajach zachodnich (tzn. trzy posiłki dziennie z przekąskami), co również może stanowić sporą barierę psychiczną oraz powstrzymywać lekarzy przez zalecaniem tego typu diety.