Od stycznia zmiany w opłacaniu mandatów. Będzie potrzebny mikrorachunek

Patrycja Wszeborowska
Mikrorachunek to automatycznie wygenerowane konto podatkowe dla wszystkich polskich płatników. Obowiązujący od stycznia 2020 roku będzie służyć nie tylko do rozliczeń z fiskusem, ale również np. do opłacenia mandatu za nieprzepisową jazdę.
Mandat za nieprzepisową jazdę? Od stycznia opłacisz go za pomocą mikrorachunku podatkowego. fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Nie tylko do rozliczeń z fiskusem
Od 1 stycznia 2020 roku każdy polski podatnik PIT, CIT oraz VAT, aby rozliczyć się ze skarbówką, będzie musiał skorzystać z jednego indywidualnego konta, tzw. mikrorachunku. Zostało ono utworzone automatycznie dla wszystkich płatników - aby poznać jego numer wystarczy odwiedzić najbliższy urząd skarbowy lub rządową stronę z online generatorem.

Mikrorachunek będzie nam potrzebny właściwie jedynie w niecodziennych przypadkach. Na przykład gdy wykażemy niedopłatę w rocznym rozliczeniu podatkowym. Wtedy należność będziemy musieli uiścić za pomocą indywidualnego rachunku.


Jednak mikrorachunek posłuży nie tylko do rozliczeń z fiskusem. Jak zauważa portal money.pl, przyda się również w przypadku opłaty mandatów za nieprzepisową jazdę lub kosztów sądowych.

Potrzebny PESEL lub NIP
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, do korzystania z własnego mikrorachunku niezbędny będzie dla osób fizycznych numer PESEL (dla tych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej lub nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT) lub numer NIP (dla podatników VAT lub prowadzących działalność gospodarczą oraz dla płatników podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i/lub zdrowotne).

Prowadzenie mikrorachunku jest bezpłatne. Jak przypomina rządowy portal podatkowy, strony internetowe inne niż oficjalne, oferujące wygenerowanie rachunku lub numery rachunków wysyłanych e-mailem lub smsem, mogą być próbą wyłudzenia. Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT będą aktywne do 31 grudnia 2019 r., po tym terminie wpłat należy dokonywać na mikrorachunek podatkowy.