Wartość Tesli poszybowała. Firma została najdroższym producentem samochodów w USA

Katarzyna Florencka
Wycena akcji Tesli osiągnęła niespotykany poziom. Kilka dobrych miesięcy wystarczyło, aby firma została najdroższym amerykańskim producentem samochodów wszech czasów.
Tesla Elona Muska stała się najdroższą amerykańską marką samochodową wszech czasów. Fot. Flickr.com / Dan Taylor/Heisenberg Media / CC BY 2.0
Aktualna wartość rynkowa firmy Elona Muska wynosi 86,5 mld dolarów. Jak zauważa serwis CNN, tym samym Tesla stała się najwyżej wycenianym amerykańskim przedsiębiorstwem motoryzacyjnym.

Wartość producentów samochodów
Poprzedni rekord należał do Forda, którego wycena w 1999 roku sięgnęła 76,1 mld dolarów. W ostatnim czasie najwyższą wartość 67,7 mld dolarów osiągnął w październiku 2017 r. General Motors. Dzisiaj Ford jest wyceniany na 36,9 mld, zaś GM na 50,7 mld dolarów.

Oczywiście, sprawa ma się trochę inaczej jeśli weźmie się pod uwagę inflację. Ford w swoim najlepszym okresie byłby dzisiaj wart 117,8 mld dolarów, zaś GM – 94,8 mld dolarów.


Najdroższe firmy samochodowe świata nie pochodzą jednak z USA. Japońska Toyota w przeliczeniu na dolary warta jest ok. 228 mld dolarów, zaś niemiecki Volkswagen ok. 100,4 mld dolarów.

2019 nie był najlepszy
CNN zwraca uwagę na to, że wycena Tesli jest godna uwagi również ze względu na to, że firma jest po prostu o wiele mniejsza niż jej konkurenci. W ubiegłym roku sprzedała ona 367,5 tys. pojazdów na całym świecie, podczas gdy w samych Stanach Zjednoczonych nowe samochody produkcji GM trafiły do 2,9 mln klientów.

Tesla ma jednak na giełdzie tę przewagę, że rośnie znacznie szybciej od innych amerykańskich przedsiębiorstw samochodowych: w 2019 roku udało jej się podwoić sprzedaż. A to wszystko pomimo tego, że przez większość ubiegłego roku firmie, delikatnie mówiąc, nie szło najlepiej.

Kiedy w październiku 2019 r. zamiast spodziewanych strat Tesla odnotowała 143 mln dol. zysku netto, inwestorzy zareagowali ekstatycznie, a ceny akcji firmy poszybowały 20 proc. w górę.

Fabryki w Chinach i Europie
Powodów umocnienia akcji Tesli można też poszukiwać w szybszym niż oczekiwano uruchomieniu fabryki elektrycznych samochodów w Szanghaju. Niedługo potem spółka ogłosiła, że jej druga zagraniczna fabryka będzie wybudowana pod Berlinem.