Ważne zmiany w emeryturach. Znamy wyniki głosowania Sejmu

Jakub Tomaszewski
Sejm podjął decyzje o rozpoczęciu konsultacji na temat obywatelskiego projektu ustawy o nieopodatkowanych emeryturach. Dokumentem zajmie się komisja finansów publicznych i polityki społecznej. Do tej pory projekt zyskał zdecydowane poparcie w ławach sejmowych.
Emeryci mogą zaoszczędzić nawet 20 proc. jeśli ustawa o nieopodatkowanych emeryturach wejdzie w życie Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta
W ramach głosowania nad projektem ustawy o nieopodatkowanych emeryturach 375 posłów opowiedziało się za. Przeciw głosowało 78, a 2 nie zajęło stanowiska w ogóle. W miniony czwartek szkic doczekał się pierwszego czytania. Dokument wniesiono do laski marszałkowskiej jeszcze za sejmu poprzedniej kadencji. Jako inicjatywa obywatelska, projekt nie przepadł z końcem kadencji parlamentu.

Dług wobec rodziców i dziadków
–  Emerytura bez podatku nie jest żadnym prezentem dla emerytów. To dług naszego pokolenia wobec pokolenia rodziców i dziadków. Takie rozwiązania funkcjonują już w innych krajach, choćby na Węgrzech – powiedział w rozmowie z PAP lider PSL, Władysław Kosiniak Kamysz.


– To dużo lepsze rozwiązanie niż trzynasta emerytura, bo ono nie jest z łaski wyborczej pana prezesa. Trzynasta emerytura była dlatego, że były i są wybory. I jak się skończą lata wyborcze - w 2021 r. ich nie będzie, to nie mamy pewności, że 13. emerytura będzie, bo ona nie jest wpisana na stałe – dodał lider PSL.

20 proc. w kieszeni
Dzięki takiemu uregulowaniu, w kieszeniach jednej z biedniejszych grup społecznych w Polsce zostałoby około 20 proc. więcej pieniędzy. To szczególnie ważne w obliczu silnego spadku realnej siły nabywczej przeciętnej emerytury, o czym pisaliśmy niedawno na łamach INNPoland.pl.

Obecni 40-latkowie nie mają co liczyć na godne życie na emeryturze. ZUS ostrzega, że nadchodzi emerytalna katastrofa. Polacy, którzy teraz zarabiają średnią krajową, na starość będą musieli przeżyć za trochę więcej niż tysiąc złotych. Przyszłe emerytury będą coraz niższe. Ich relacja w stosunku do średnich zarobków Polaków będzie nieustannie spadać.