Koronawirus może się przenosić na banknotach. WHO wydało w tej sprawie specjalne zalecenia
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca korzystanie podczas zakupów z płatności zbliżeniowych i unikanie gotówki, jeśli to tylko możliwe, a w razie kontaktu z nią dokładne mycie rąk.
Lepiej płacić bezstykowo
Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia powiedział „The Telegraph”: – Wiemy, że pieniądze często przechodzą z rąk do rąk i mogą zbierać wszelkiego rodzaju bakterie i wirusy. W miarę możliwości wskazane byłoby stosowanie płatności zbliżeniowych w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia”.
Rada WHO przyszła po tym, jak Chiny i Korea zaczęły dezynfekować i izolować banknoty. Wszystko po to, by powstrzymać epidemię rozprzestrzeniającego się wirusa. Chiński Bank Ludowy już w połowie lutego podjął decyzję, że pieniądze, którymi płacono na targowiskach czy w autobusach na terenach objętych epidemią koronawirusa, będą niszczone. Pozostała gotówka z terenów poddanych kwarantannie jest zabierana i odkażana.
Tylko spokój może nas uratować
Objawy zakażenia koronawirusem mogą przypominać objawy grypy lub przeziębienia. Do alarmujących należą przede wszystkim podwyższona temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, duszności i płytki oddech.
Najważniejsze jest jednak to, by nie popadać w koronawirusową paranoję. Choć wirusem COVID-19, wywoływanym przez koronawirusa z Wuhan, mogą zostać zainfekowani ludzie w każdym wieku, to jak już pisaliśmy, bardziej podatni na zakażenie są seniorzy i osoby z obciążeniem immunologicznym czy wcześniej istniejącymi schorzeniami, takimi jak astma, cukrzyca czy choroby serca. W wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo.