Sklepy w tej galerii handlowej będą otwarte w niedzielę. Znaleźli sprytny sposób

Katarzyna Florencka
W najbliższą niedzielę, czyli 8 marca, w warszawskiej Galerii Północnej mają otworzyć się sklepy; nie złamie to przepisów, gdyż za ladą mają stanąć właściciele sklepów. Do wizyty w niedzielę w galerii szykują się jednak nie tylko klienci. Swoją obecność tam zapowiadają także inspektorzy pracy oraz związkowcy.
W niedzielę 8 marca z okazji Dnia Kobiet sklepy w Galerii Północnej mają działać. Sprzedaż będą prowadzić w nich właściciele. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Aż dziwne, że nikt dotąd nie wpadł na pomysł promowania swojej galerii w tak oczywisty sposób: w niedzielę 8 marca swoje podwoje otworzy kilkadziesiąt sklepów znajdujących się w Galerii Północnej w Warszawie. Aby nie było z tej okazji problemów związanych z zakazem handlu w niedzielę, przedstawiciele centrum handlowego zapewniają, że sprzedaż będą prowadzić sami właściciele i prezesi poszczególnych sklepów, przy okazji lepiej poznając swoich klientów.

Będą kontrole

Wygląda jednak na to, że niektórzy tym deklaracjom nie dowierzają. Jak informuje Wirtualna Polska, w galerii ma pojawić się co najmniej kilku inspektorów, którzy będą sprawdzać przestrzeganie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.


Ale przyjemności wbicia szpili Galerii Północnej nie zamierzają odmówić sobie również główni orędownicy zakazu handlu w niedziele, czyli związkowcy z "Solidarności".

– Osobiście pojadę, żeby sprawdzić, jak właściciele radzą sobie w tej pracy. Chcę zobaczyć, jak idzie im obsługa klientów i kas fiskalnych – zapowiada w rozmowie z WP Alfred Bujara, przewodniczący krajowej sekcji handlu NSZZ "Solidarność".

Znikają małe sklepy

Tymczasem, jak pisaliśmy niedawno w INNPoland.pl, liczba sklepów na polskim rynku drastycznie zmalała – na koniec 2019 roku w Polsce było ok. 102 tys. placówek. Gros zredukowanej grupy stanową najmniejsze sklepy spożywcze o powierzchni poniżej 100 mkw. W tym samym czasie supermarkety i dyskonty znacznie urosły w siłę.

Na spadek liczby małych sklepów i wzrost placówek typu supermarket oraz dyskontów mógł mieć wpływ wprowadzony w marcu 2018 roku zakaz handlu w niedziele, co podejrzewa część ekonomistów. GUS w połowie ubiegłego roku podał dane dotyczące handlu detalicznego. Według nich w ciągu roku zamknięto aż 27 tysięcy firm z branży handlu detalicznego. W samym maju zniknęło ich 828.