Epidemia może być pretekstem do dofinansowania węgla. Elektrownie zarabiają dziś na własne przeżycie

Patrycja Wszeborowska
Jak wynika z przeprowadzonych niedawno w PGE i Tauronie testów na utratę wartości aktywów, polskie elektrownie węglowe są dziś warte nawet kilka miliardów złotych mniej, niż zapisano w dokumentach księgowych. Już wcześniej ledwo zipiącą energetykę dobija właśnie koronawirus. To może być pretekst dla polskiego rządu, by znów dofinansować spółki węglowe.
Koronawirus uderza w polskie spółki węglowe. To może być pretekst dla rządu na dofinansowanie czarnego surowca. Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Polskiej energetyce węglowej źle się wiedzie

W polskich spółkach węglowych źle się dzieje, czego dowodem mogą być chociażby odbywające się przed miesiącem protesty górników, których żądaniem było zatrzymanie importu czarnego surowca z Rosji. To jednak tylko wierzchołek góry węglowej, ponieważ na mniejszy popyt ze strony energetyki na węgiel wynika ze słabego sezonu grzewczego, który obserwujemy już drugi rok z rzędu.

Jak wskazywał w rozmowie z INNPoland.pl Kamil Kliszcz, analityk ds. energetyki w mBanku, duże elektrownie w ograniczonym stopniu korzystają z zagranicznych dostaw z uwagi na koszty transportu i kontrakty wieloletnie z rodzimymi kopalniami. Gro importu koncentruje się zatem na klientach indywidualnych czy ciepłowniach miejskich, które wykorzystują niższą globalnie cenę węgla i kupują go po okazyjnych cenach. Jednak i ten obszar ulega perturbacjom z powodu coraz mniejszego popytu na węgiel.

Koronawirus a węgiel

Teraz jednak sytuacja węglowa może jeszcze bardziej się pogorszyć. Jeszcze większy spadek zapotrzebowania na energię we wszystkich krajach objętych kwarantanną spowodował koronawirus, jak pisze „Gazeta Wyborcza”. Każdego tygodnia redukcja wynosi nawet 2-7 proc.

Jak prognozują polscy eksperci, ograniczenie popytu spowoduje, że małe, stare i nierentowne elektrownie węglowe pójdą w odstawkę szybciej, niż zakładano. Wirus dotknie również kopalń, które sprzedawały im surowiec. Jednocześnie kryzys gospodarczy spowodowany epidemią obniży ceny uprawnień do emisji.


W kręgach specjalistów pojawiły się zatem podejrzenia, że rząd wykorzysta tę sytuację i dofinansuje spółki węglowe, którym na długo przed koronawirusem źle się wiodło, jak ostrzega „GW”. Jednocześnie nie można będzie się oprzeć na zielonej energii, ponieważ im epidemia również daje w kość - wiele elektrowni słonecznych i wiatrowych na świecie korzystają z chińskich komponentów.