Niesamowite wideo. Można na nim zobaczyć, jak wygląda start rakiety od środka
Startujące z kosmodromów rakiety wyglądają majestatycznie i zdecydowanie budzą szacunek: mierzące nawet kilkadziesiąt metrów kolosy wypełnia przede wszystkim paliwo rakietowe potrzebne do pokonania siły ziemskiej atmosfery. Opublikowana w internecie fascynująca animacja pokazuje, jak spalanie tego morza paliwa wyglądałoby, gdyby rakiety były przezroczyste.
Jak wygląda start rakiety?
Na umieszczonym w serwisie YouTube filmie porównane są cztery typy rakiet. Są to:– Saturn V, używana przez NASA pomiędzy 1967 a 1973 rokiem. To właśnie dzięki niej załoga Apollo 11 dotarła na Księżyc;
– Space Shuttle, czyli amerykański wahadłowiec kosmiczny, którego część mogła być wielokrotnie wykorzystywana;
– Falcon Heavy, stworzona przez firmę SpaceX Elona Muska. W ramach pierwszej, testowej misji wyniosła w kosmos samochód Tesla – autor symulacji nie zapomniał o umieszczeniu w niej charakterystycznego czerwonego auta;
– Space Launch System, czyli nadchodząca rakieta NASA, która ma wynieść człowieka z powrotem na Księżyc oraz dalej, na Marsa.
Czerwone jest paliwo RP-1, wysoko rafinowana odmiana nafty. Jest mniej wydajna niż ciekły wodór (LH2, oznaczony pomarańczowym kolorem), ale za to tańsza i stabilniejsza w temperaturze pokojowej. Niebieski to z kolei kolor ciekłego tlenu.