Superkomputery w Europie zaatakowane. Wiemy, czego chcieli przestępcy

Patrycja Wszeborowska
W kilku krajach Europy w odstępie kilku dni przeprowadzono cyberataki na co najmniej tuzin superkomputerów. Zmasowana akcja najprawdopodobniej miała służyć wydobywaniu kryptowaut.
W ciągu ostatniego tygodnia cyberprzestępcy przeprowadzili kilkanaście ataków na superkomputery w Europie. 123rf.com

Ataki hakerskie na superkomputery

W ciągu ostatniego tygodnia cyberprzestępcom udało się włamać do kilkunastu superkomputerów w Europie, jak informuje BBC. Chodzi maszyny do wysokowydajnych obliczeń znajdujące się na terenach akademickich i naukowych. W efekcie komputery zostały wyłączone, a hasła dostępu zresetowane.

Ofiarami ataków padły m.in. urządzenia w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii i Hiszpanii. Pierwszy został zaatakowany superkomputer Archer na Uniwersytecie w Edynburgu.

Dochodzenie wykazało, że hakerzy, korzystając z danych uwierzytelniających SSH, zainstalowali w superkomputerach złośliwe oprogramowanie wydobywające kryptowaluty.


Kilka z zaatakowanych organizacji w ciągu ostatnich tygodni skupiło się na badaniach nad COVID-19 i próbach wynalezienia szczepionki. Ataki uniemożliwiły pracę naukowców, ponieważ wciąż trwają prace serwisowe mające na celu poprawę bezpieczeństwa i wznowienie działania superkomputerów.

Pandemia sprzyja atakom hakerskim

Jak pisaliśmy ostatnio w INNPoland.pl, zabieranie firmowego sprzętu do domu i praca zdalna przyczyniły się do globalnego wzmożenia ataków hakerskich. Niektóre kraje odnotowały prawie dwukrotny wzrost incydentów. Jak podaje firma VMWare Carbon Black, liczba monitorowanych ataków z użyciem oprogramowania szyfrującego dla okupu ransomware wzrosła w marcu o 148 proc. w porównaniu z lutym.