Klasyczna iluzja optyczna a mózg. Oto wyjaśnienie zagadki, która nie daje nam spokoju od lat
Czemu ludzki umysł dwa identyczne, kolorowe kształty postrzega inaczej jeśli znajdują się na gradientowym tle? Naukowcy tłumaczą na jakie bodźce reaguje nasz mózg.
Stara i działająca iluzja
Na poniższej animacji znajdują się dwa identyczne kształty w tym samym kolorze, pomimo tego wydają się być dla nas inne. Generalnie chodzi o tzw. kontekst wizualny, zjawisko jest również znane jako jednoczesny kontrast jasności.Według niektórych naukowców powodem takiego zjawiska może być fakt, iż nasze mózgi przetwarzają na bardzo wysokim poziomie wizualne bodźcie, w wysokim stopniu interpretują różnorakie warunki, w tym świetlne i środowiskowe.
W jednym z badań naukowcy poddali próbie 27 ochotników, na których przeprowadzono sesje wizualne. Odkryto, że szacowanie bodźców dotyczących jasności pojawia się bardzo wcześnie w naszym mózgu w procesie postrzegania wizualnego
W innym badaniu sprawdzono jak dzieci w wieku od 8 do 17 lat, po operacji zaćmy, będą widzieć te obiekty. Już w ciągu 24-48 godzin po usunięciu bandaży operowane dzieci dały się zwieść opisywanej iluzji. Co kolejny raz pokazuje, że człowiek najszybciej postrzega bodźce jasności.
Badania mózgu
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl według badań przeprowadzonych przez kanadyjskich badaczy ludzki mózg może być aktywny nawet 10 minut po śmierci.Wszystko dzięki badaczce z Kanady, która analizowała zapisy fal mózgowych osób tuż przed ich śmiercią. Właśnie w przypadku jednej z nich wykryto aktywność mózgu przez 10 minut po śmierci ciała, czyli momentu w którym przestaje pracować serce.