WWDC 2020: wszystko, co pokazało Apple. Wysyp nowości i jedna naprawdę ważna zmiana

Kamil Nowicki
W tym roku konferencja WWDC, która jest organizowana przez Apple, odbyła się onlinw ze względu na pandemię koronawirusa. Na poniedziałkowym wydarzeniu firma z Cupertino pokazała głównie szereg zmian i innowacji w swoich systemach.
Tim Cook zaprezentował na wczorajszym WWDC m.in. nowy system iOS 14 Fot. materiały prasowe Apple

Nowy system iOS 14

Wielu czekało na zmiany, jakie przyniesie najnowszy system iOS 14. W tym wypadku nowe funkcjonalności raczej nikogo nie rozczarowały, a wręcz przeciwnie.

System iOS 14 wprowadził szereg zmian, które były naprawdę potrzebne. Po pierwsze będziemy mogli w końcu ustawić domyślny program do obsługi poczty elektronicznej oraz również domyślną przeglądarkę internetową.

Z ciekawszych udogodnień użytkownicy będą mogli skorzystać z opcji automatycznego grupowania i biblioteki aplikacji oraz wyświetlić je w jednym widoku.

Użytkownicy Androida znają taką funkcjonalność od lat. W 14. odsłonie systemu iOS właściciele iPhonów i iPadów będą mogli korzystać z widżetów. Teraz będzie można wyświetlać je na jednym z pulpitów. W kwestii ich umiejscowienia będziemy mieli zupełną swobodę, dostaniemy też możliwość regulowania rozmiarów poszczególnych widżetów.
W nowym iOS 14 będziemy mogli m.in. dodawać widgety.Fot. materiały prasowe Apple
Kolejną bardzo użyteczną funkcją nowego iOS 14 jest możliwość oglądania wideo w tle. Oznacza to, że możemy ukryć nasze wideo w rogu ekranu i cały czas słuchać np. audio, pisząc w tym czasie wiadomość tekstową. Przydatna funkcja dla osób słuchających muzyki z portalu YouTube.


Siri również dostanie aktualizację i nowy interfejs, w tym pojawi się aplikacja - tłumacz, która w czasie rzeczywistym będzie tłumaczyć rozmowę dwóch osób, które posługują się różnymi językami. Jak na razie liczba języków będzie ograniczona, ale dzięki temu z tłumacza skorzystamy również w trybie offline - podaje Apple.

Nowy iOS 14 wprowadzi również możliwość dodawania memoji i oznaczania nimi poszczególnych grup na iMessage.

Dodatkowo połączenia przychodzące będą mogły być wyświetlane jako powiadomienie banerowe. Nowy system zainstalujemy na wszystkie urządzenia, na które obecnie jest dostępny iOS 13. Według zapowiedzi będzie to możliwe jesienią 2020 roku.

Klucz do auta w telefonie

Na prezentacji WWDC 2020 Apple pokazało bardzo ciekawą, a wręcz zaskakującą funkcję. Od teraz będziemy mogli trzymać kluczyki do naszego auta w iPhonie. Dodatkowo owe kluczyki, a raczej dostęp do auta będziemy mogli przesłać w wiadomości za pomocą iMessage, a dezaktywujemy je używając iCloud.

Pierwszym samochodem, który obsłuży otwieranie za pomocą iPhone'a będzie nowe BMW serii 5 przygotowane na rok modelowy 2021. Również Apple CarPlay zyskał możliwość zmiany tapety oraz nowe aplikacje pokazujące np. punkty z jedzeniem oraz parkingi.

iPadOS 14 - delikatne zmiany

Oczywiście większość zmian w iOS 14 jest taka sama lub podobna jak w iPhone, ale niektóre funkcje nowego systemu zostały stworzone specjalnie na potrzeby właścicieli iPadów.

Przede wszystkim funkcja Scribble, która będzie rozpoznawała język pisany np. rysikiem i zmieni go na komputerowy tekst. Na prezentacji funkcja bardzo dobrze radziła sobie z językiem amerykańskim i chińskim. Dodatkowo użytkownicy będą mogli pisać rysikiem w pasku wyszukiwarki internetowej.

W aplikacjach do zdjęć czy muzyki dostępna będzie dodatkowa kolumna, która ułatwić nawigowanie i szukanie jakieś treści. Wszystko zaprojektowane tak, aby lepiej wykorzystać potencjał większego ekranu.


Apple Watch

Symboliczne zmiany dosięgnęły również Apple Watch. Będziemy mieli większa swobodę i możliwość konfiguracji tarcz w naszym zegarku. Dodatkowo będziemy mogli udostępniać swoje własne konfiguracje tarcz innym użytkownikom. Dodano również nowe tryby w aplikacji fitness.

Dodatkowo Apple Watch ma dbać o nasz sen. Oprócz samego monitorowania zegarek będzie również przechodzić w tryb nie przeszkadzać. Sam Apple Watch i iPhnone również przejdą w tryb uśpienia, aby nas nie rozpraszać.
Na konferencji WWDC 2020 zaprezentowano nowy system macOS Big Sur.Fot. materiały prasowe Apple

Koniec z Intelem

Konferencja w dużym stopniu była wypełniona prezentacją nowych funkcjonalności każdego z urządzeń. Prawdziwą rewolucją będzie zmiana jaką Apple chce poczynić w swoich komputerach. Amerykańska firma chce przejść na własne procesory oparte o architekturę ARM. Co oznacza, że zrezygnuje z używanych obecnie procesorów firmy Intel.

Ma to zapewnić dużą wydajność. Szczególnie w przypadku komputerów stacjonarnych, lecz spowoduje to większe zużycie prądu. Pierwszy komputer z procesorem od Apple ma pojawić się pod koniec bieżącego roku, a cały proces przejścia z Intela na własne procesory ma zając ok. 2 lata.

Zaprezentowany również na konferencji WWDC nowy system MacOS 11 Big Sur będzie przygotowany, aby obsługiwać nowe procesory Apple. Sam system dostał wiele usprawnień, które mają spowodować, że nasza praca będzie wydajniejsza.