Polacy nie chcą wyprowadzić się od rodziców. Tanie kredyty hipoteczne niezbyt pomogły

Patrycja Wszeborowska
Mieszkanie z rodzicami to wstyd? Nie w Polsce. Prawie co drugi młody Polak w wieku 25 - 34 lata wciąż nie wyprowadził się z rodzinnego gniazda. Powód? Wyniesienie się do własnego M jest za drogie.
Prawie połowa młodych Polaków w wieku 25 - 34 lata wciąż mieszka z rodzicami. Fot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta

Młodzi Polacy mieszkają z rodzicami

2,4 mln młodych osób w Polsce wciąż żyje z rodzicami. To 43,9 proc. wszystkich Polaków w wieku od 25 do 34 lat. Choć warto podkreślić, że sytuacja mieszkaniowa młodych dorosłych nieco się zmieniła w ciągu ostatnich pięciu lat - wtedy mieszkanie z rodzicami deklarowało 46 proc. badanych.

Dane zebrane z urzędów statystycznych z poszczególnych krajów przez Eurostat, które przywołuje portal money.pl, uwypuklają problem, z którym mierzą się młodzi Europejczycy - rosnące ceny mieszkań. Brak pieniędzy na usamodzielnienie się jest barierą w kwestii wyprowadzki od rodziców, choć nie bez znaczenia pozostają również uwarunkowania kulturowe oraz niedojrzałość psychiczna.


W gorszej sytuacji mieszkaniowej w Unii Europejskiej niż młodzi Polacy są wkraczający w dorosłość mieszkańcy Malty (45,4 proc.), Portugalii (45,5 proc.), Bułgarii (48,8 proc.), Włoch (49,2 proc.), Słowacji (56,4 proc.), Grecji (57,5 proc.), Serbii (59,0 proc.), Macedonii (60,7 proc.) oraz Chorwacji (62,4 proc.).

Drogi wynajem i kupno mieszkań

Z kolei według ekonomisty Jakuba Sawulskiego, powodem, dla którego młodzi Polacy nie chcą wyprowadzić się od rodziców, są przede wszystkim wysokie ceny zarówno zakupu, jak i wynajmu mieszkań. Choć bowiem rząd chętnie chwali się boomem na rynku mieszkaniowym, liczby są nieubłagane: tylko w dwóch państwach Unii liczba mieszkań przypadających na tysiąc mieszkańców jest mniejsza niż 400 – i jednym z nich jest właśnie Polska.