Jest nadzieja dla przedsiębiorców. ZUS powinien zwrócić nadpłacone składki

Kamil Nowicki
Nawet 140 tysięcy przedsiębiorców straciło swoje pieniądze, które były nadpłatami za składki. Sam ZUS policzył je na poczet zwolnionych składek ze względu na zastosowanie tarczy antykryzysowej.
Przedsiębiorcy prawdopodobnie będą mieli szanse odzyskać nadpłaty za składki w ZUS. Fot. Patryk Ogorzalek / Agencja Gazeta

Nadzieja dla firm

O trzymiesięczne zwolnienie z składek w ZUS za miesiące marzec, kwiecień, maj złożono, aż 2,1 mln wniosków, z czego skorzystało 1,7 mln firm. Same wnioski należało złożyć do 30 czerwca. Była to jedna z pierwszych pomocy jakie zaoferowano polskim przedsiębiorcom - podaje Business Insider.

Jak się okazuje 140 tysięcy firm mogło stracić wiele pieniędzy, które wynikły z nadpłat za składki, które mogły wynikać z rożnych powodów jak np. przypadkowy podwójny przelew, zwolnienia chorobowe pracowników. Warto zaznaczyć, że wielu przedsiębiorców też opłacało składki na zapas. Chociaż ustawa zakłada, że wszyscy spełniający wymagania są zwolnieni z ZUS.


Niestety ZUS zaliczał nadpłaty przedsiębiorców na opłacenie zwolnionych składek za marzec, kwiecień, maj. W tym wypadku przedsiębiorcy, którzy przed złożeniem wniosku opłacili składki za wspomniane trzymiesięczne mogli stracić podwójnie. ZUS stwierdził, że firmy mają złożyć wnioski o zwrot z tytułu nadpłat. Obecnie według rzecznika ZUS o 160 tys. firm złożyło wnioski, a kwota zwrotów ma wynieść 1 mld zł.

Eksperci zwracają uwagę, że przedsiębiorca miał dostać pomoc bez względu na to czy posiada nadpłatę składek lub nie też nie. Niektórzy dodają, że sama tarcza była uchwalana w ekspresowym tempie, stąd liczne błędy jakie pojawiają się w praktyce. Z kolei Paweł Żebrowski rzecznik ZUS dodaje, że w tej sprawie konieczna byłaby nowelizacja przepisów - czytamy w Bi.

Narastający problem

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl już na początku miesiąca w opisywaną wyżej sprawę zainterweniowało nawet Ministerstwo Pracy.

Nie wszyscy mieli oczywiście na kontach taką samą nadpłatę. Najbardziej stratni są tutaj przedsiębiorcy, których nadwyżka odpowiadała np. wysokości dwóch miesięcznych składek.