Rząd idzie na wojnę z plastikiem. Projekt opłaty recyklingowej już prawie gotowy

Katarzyna Florencka
Lada dzień do konsultacji publicznych trafi projekt ustawy wprowadzającej dodatkową opłatę za zbiórkę i recycling plastikowych opakowań – zapowiada Ministerstwo Klimatu. Resort przekonuje, że koszty poniosą producenci napojów w plastikowych butelkach, a nie ich klienci.
Ministerstwo Klimatu zapowiada, że koszt zbiórki i recyklingu plastikowych opakowań poniosą producenci napojów, a nie ich klienci. Pexels.com
Przepisy, o których mowa, mają wprowadzić tzw. ROP, czyli mechanizm rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Jedną z dużych barier dla recyklingu plastiku jest bowiem to, że skupowanie tego surowca się po prostu nie opłaca. Pomóc w zmianie tego stanu rzeczy ma przerzucenie części kosztów recyklingu na producentów, którzy wprowadzają na rynek plastikowe opakowania.

Na czym polega opłata recyklingowa?

Jak podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita", odpowiednie przepisy już niedługo trafią do konsultacji publicznych.

– Zmiany w zakresie ROP wprowadzone dyrektywą dotyczą m.in. doprecyzowania zakresu pokrycia kosztów zbiórki, transportu i zagospodarowania odpadów powstałych z produktów wprowadzonych przez producentów – zdradził "Rz" resort klimatu.


Ministerstwo zapewnia przy tym, że to producenci poniosą główny koszt zmiany systemu: ewentualne kaucje dla klientów będą niewielkie. Sami producenci będą musieli ponosić dodatkową opłatę zależną od tego, ile i jakiego rodzaju opakowania wprowadzają na rynek.

Branża recyklingowa o dopłatach

W maju pisaliśmy w INNPoland.pl o apelu, jaki do rządu wystosowało Stowarzyszenie Polski Recykling. Zaproponowali oni wprowadzenie dodatkowej opłaty od opakowań plastikowych, do których wykonania zużyto mniej niż 30 proc. surowca z recyklingu. Podatek ten miałby zachęcić do produkcji towarów z surowca pochodzącego z recyklingu.

Jak ostrzegało stowarzyszenie, bez nowej daniny branża gospodarki odpadami może nawet upaść – chodzi tutaj o to, że bez dodatkowej zachęty przetworzony na nowo plastik trudno jest sprzedać dalej.