Nagle naród chce się szczepić. Szczepionki na grypę błyskawicznie znikają, może ich zabraknąć

Grzegorz Koper
Uwaga wszystkich skupiona jest na walce z koronawirusem. Tymczasem problem może pojawić się przy szczepionkach na grypę. Przed pandemią nikt nie był gotowy na zwiększone zainteresowanie szczepieniami.
Istnieje obawa czy szczepionek na grypę starczy dla wszystkich zainteresowanych. Fot. Unsplash.com

Wzmożony popyt, utrudniona podaż

Szczepionki przeciw grypie znikają w kilkanaście minut – donosi "Rzeczpospolita" i dodaje, że zdarzają się przypadki, gdy hurtownie wyznaczają dzienny limit zakupu szczepionki przeciw grypie na jedną na aptekę.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, powiedział, że resort ma gotowe 2 mln szczepionek. Zdaniem ekspertów, na które powołuje się "Rz", to może być za mało. W tym roku spodziewane jest zwiększone zainteresowanie szczepionkami przeciw grypie.

Dotychczas wyszczepialność na grypę w Polsce była bardzo niska. Nie wynosiła nawet 4 proc., a przed pandemią koronawirusa nikt nie spodziewał się wzmożonego zainteresowania szczepionkami na grypę. A wtedy właśnie składano zamówienie.


O komentarz w sprawie liczby dostępnych szczepionek, przewidywanego zapotrzebowania i ew. braku poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia. Po uzyskaniu odpowiedzi zaktualizujemy tekst.

Warto się szczepić

O szczepionkach na grypę rozmawialiśmy z prof. Lidią Brydak, kierowniczką Krajowego Ośrodka ds. Grypy Państwowego Zakładu Higieny. Profesor tłumaczyła nam dlaczego nie wolno bagatelizować tej choroby i jak szczepienia mogą uchronić przed tragicznymi powikłaniami.

Ekspert zauważyła, że szczepionki rekomendowane na polskim rynku posiadają jedynie fragment wirusa grypy – on nie jest w stanie wywołać tej choroby.

– Owszem, niektóre osoby mogą czuć dyskomfort, ale on mija. Ludzie mylą skutki poszczepienne z powikłaniami. Poza tym w powietrzu krąży ponad 200 typów wirusów, które mogą wywołać różne choroby. Najtragiczniejsza z nich jest jednak grypa – powiedziała profesor na długo przed nadejściem koronawirusa.

Co z obecną pandemią?

Pierwszy etap wyścigu o koronawirusową szczepionkę ma się ku końcowi. Komisja Europejska, a z nią Polska, przygotowuje się do zakupu szczepionek na koronawirusa. Przy Ministerstwie Zdrowia powstał nawet specjalny zespół do spraw zakupu szczepionki na COVID-19.