Stek z drukarki 3D. Tak może wyglądać przyszłość przemysłu mięsnego

Kamil Nowicki
Startup Redefine pracuje nad masową produkcją steków. Do tego celu użyje drukarek 3D, co również wpłynie pozytywnie na środowisko.
Niedługo steki z drukarek 3D staną się rzeczywistością na szeroką skalę. unsplash.com

Wydrukowany stek

Według szacunków światowy rynek alternatywnych mięs osiągnie wartość 8,1 miliarda dolarów do 2026 roku.

Przykładem jest izraelski startup Redefine Meat, który pracuje nad alternatywą dla prawdziwego steka. Chcą do tego celu wykorzystać specjalne drukarki 3D.

– Chodzi o to, aby zastąpić krowę. Tak więc każda z naszych maszyn produkuje w ciągu dnia dokładnie tak, jak krowa, do 250 kg w ciągu jednego dnia – odpowiada dla Reuters CEO Redefine Meat Eshchar Ben-Shitrit cytowany przez Business Insider.

Według Ben-Shitrita sztuczne mięso jest znacznie lepsze dla środowiska, wymaga mniej wody i energii oraz uwalnia mniej paliw kopalnych niż zwierzęta hodowlane. Zaznacza, że jest to jest "najlepszy sposób walki ze zmianami klimatycznymi, dostarczania zdrowszych rozwiązań i żywności dla całej populacji planeta" – podkreśla CEO.


Chociaż głównym celem Ben-Shitrita jest tworzenie przemysłowych drukarek 3D, które zostałyby sprzedane dystrybutorom mięsa na całym świecie i stałyby się częścią łańcucha dostaw mięsa - czytamy w BI.

Jak na razie firma nie chce dokładnie zdradzić z czego będą się składać "drukowane steki". Jedyne co wiemy to, że receptura Redefine Meat zawiera między innymi proteiny soi i grochu, tłuszcz kokosowy i olej słonecznikowy. Według oczekiwań firmy pierwsze "drukowane steki" zjemy pod koniec 2020 roku w ekskluzywnych restauracjach w Izraelu, Szwajcarii i Niemczech.

KFC z drukarki

Jak czas temu pisaliśmy w INNPoland.pl, czym jest biodruk i co ma wspólnego z tym KFC.

Pewnie większość z was może się zastanawiać: ale jak to, drukować kurczaki? Cały czas słyszymy o przedmiotach, zwłaszcza z tworzywa sztucznego, które produkowane są dzięki drukarkom 3D. Teraz z pomocą druku 3D ma właśnie powstawać jedzenie. I to na szeroką skalę.

KFC chce tworzyć "mięso przyszłości". Jest to odpowiedź na rosnącą popularność zdrowego trybu życia oraz wzrastającego zapotrzebowania na samo mięso i tym samym szukanie jego alternatywy – podaje w komunikacie prasowym KFC.

KFC nawiązało współpracę z rosyjską firmą 3D Bioprinting Solutions, która zajmuje się biodrukiem. Obecnie firma opracowuje technologię addytywnego biodruku. Oznacza to, że do produkcji, a raczej do druku, będą wykorzystywane komórki kurczaka i materiał roślinny. Dodajmy, że - jak deklaruje KFC - przy zakładanej produkcji nie ucierpiałoby żadne zwierzę.