Bądź eko, oszczędzaj pieniądze. 7 rzeczy, które podreperują twój budżet i pomogą planecie
Rachunki cały czas rosną, a twój stan konta przyprawia cię o drżenie rąk? Nie martw się, tylko działaj. Poniżej przedstawiamy 7 prostych sposobów na ograniczenie wydatków – które dodatkowo pomogą planecie.
Jak oszczędzać i być eko?
Wbrew pozorom, ekologicznie życie nie musi być trudne ani drogie. Często nawet pozwoli nam oszczędzić znacznie więcej niż byśmy się spodziewali! Żadna z naszych propozycji nie spowoduje gigantycznych zmian w waszym życiu – a za to pozwoli odetchnąć zarówno wam, jak i środowisku.1. Wykorzystuj ponownie wodę
Jeśli dobrze przemyślimy plan zagospodarowania naszej łazienki, możemy zaoszczędzić sporo monet – a przy okazji również oszczędzić wodę, której w Polsce coraz bardziej brakuje.Za pomocą napowietrzających wodę specjalnych nakładek na kran czy prysznic (tzw. perlatory), możemy zmniejszyć nasze rachunki za wodę nawet o kilkadziesiąt procent. Interesującym pomysłem jest również połączenie kranu z... toaletą. W ten sposób "szara" woda z mydlinami może być ponownie wykorzystana do spłukiwania toalety – pomysł genialny w swej prostocie!
Czytaj także: Połowa zasobów wody co roku znika bez śladu. Niepokojące badanie nie zostawia złudzeń
3. Zaproś kumpla do samochodu
Znów stałeś w wielkim korku, siedząc samotnie w pojeździe, razem z kilkudziesięcioma innymi szczęśliwcami? Popytaj u siebie i w sąsiednich biurach, czy ktoś przypadkiem nie mieszka w twojej okolicy i nie chciałby jeździć do pracy wspólnie. A może jedziesz spod miasta i po drodze byłbyś w stanie kogoś zgarnąć? Możecie umówić się np. na zwrot części pieniędzy.Oczywiście, dla naszego powietrza byłoby najlepiej, gdyby wszystkim udało się przesiąść do komunikacji miejskiej – ale jeśli z jakiegoś powodu nie możesz tego zrobić, zapełnienie wolnych miejsc w aucie nie jest wcale bezsensownym pomysłem.
4. Rób rzeczy samodzielnie
Pamiętasz jak podczas lockdownu nagle wszyscy zajęli się własnoręcznym wypiekaniem chleba i robieniem różnych przedmiotów codziennego użytku? Nie daj temu doświadczeniu pójść na marne.Praktycznie każdy drogi, pełen chemikaliów detergent możemy zastąpić środkiem własnej roboty. Do tego, aby samemu zrobić środki czystości, potrzeba naprawdę niewiele: wystarczy ocet, soda oczyszczona, cytryna i olejki eteryczne. Przykładowe przepisy na nietoksyczne środki czystości możemy znaleźć tutaj.
5. Uważaj na promocje
Wcale nie ma w tym zaleceniu żadnej sprzeczności. Nie jest tajemnicą, że duża promocja potrafi ostro zakręcić nam w głowie i przekonać, że niezbędne w naszym życiu są rzeczy, których wcześniej nie bralibyśmy pod uwagę.Nic w nich złego jeśli wiemy, czego chcemy i tego konkretnie szukamy – ale lepiej zrezygnować z chodzenia po przecenach jako sposobu na spędzanie wolnego czasu. A przy okazji, nie przybędą nam kolejne rzeczy, których naprawdę nie potrzebujemy.
Czytaj także: Kupujesz używane ubrania i myślisz, że jesteś eko? Przygotuj się na rozczarowanie
6. Mięso jadaj od święta
Jak w przypadku samochodów, najlepiej byłoby, gdybyśmy wszyscy zrezygnowali z jedzenia mięsa, ale nie jest to rzecz, na którą wszyscy są gotowi. Faktem jest jednak, że Polacy jedzą o wiele za dużo mięsa: aż trzykrotnie przekraczamy zalecenia WHO.Jeśli posiłki mięsne zwyczajnie lubisz i nie chcesz od nich odchodzić, rozważ ich ograniczenie. Możesz zrobić z nich np. weekendową przyjemność. Dzięki ograniczeniu liczby tego typu posiłków, będzie cię również stać na lepszej jakości, produkowane ekologicznie mięso.
7. Walcz o energię słoneczną
Własna słoneczna elektrownia na dachu to genialny sposób na ograniczenie rachunków za prąd i chociaż częściowe odcięcie się od energii produkowanej z węgla.Najmniejszy problem mają właściciele domów jednorodzinnych – oni po prostu mogą zdecydować o zainstalowaniu fotowoltaika. Nawet jednak jeśli mieszkamy w bloku, sprawa nie jest stracona. Będziemy prawdopodobnie musieli zamienić się w lobbystów przekonujących resztę mieszkańców do energii słonecznej – ale wizja niższych rachunków i nierozmrożonej lodówki po odcięciu prądu może zdziałać cuda.
Czytaj także: Źródło energii za bezcen. Polacy wreszcie się do niego przekonują