Ten wykres wiele wyjaśnia. Liczba sklepów w Polsce gwałtownie maleje od pewnego czasu

Krzysztof Sobiepan
Od 2006 r. liczba sklepów systematycznie spada. W czasie ostatkach trzech lat placówek handlowych jest mniej o blisko 22 tys. Czy na zamknięcia wpłynął zakaz handlu w niedziele? Dostępne dane przedstawiają sytuację czarno na białym.
Liczba sklepów maleje - pandemia w tym nie pomoże. Fot . Krzysztof Ćwik / Agencja Gazeta

Ile sklepów jest w Polsce?

Na koniec 2019 r. w Polsce funkcjonowało 333 340 sklepów, o prawie 22 tys. mniej niż 2017 r. Najwięcej sklepów było w 2006 r. – 395 458 – podaje serwis Ciekaweliczby.pl na podstawie danych z GUS.

Serwis wydaje się łączyć ostatni spadek liczby sklepów z polityczną decyzją wprowadzenia zakazu handlu w niedziele. Zapis prawny obowiązuje od 1 marca 2018 r.

Czytaj także: Godziny dla seniorów zagrażają naszym portfelom. Mogą skończyć się podwyżkami

Jeśli jednak porównamy liczbę sklepów z 2018 roku (339,9 tys.) ze stanem na koniec 2019 r. (333,3 tys.) to zmiana nie wydaje się tak duża, jak ta liczona od 2017 r. Niemniej jednak tendencja pozostaje spadkowa, a liczba sklepów jest najniższa od 2004 r. - rocznika pierwszego badania GUS, zapewniającego te dane w ramach Banku Danych Lokalnych.
Tendencja spadkowa jest stała od lat.Fot . Ciekaweliczby.pl

Zniesienie zakazu handlu w niedziele coraz bliżej?

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl pomysł zniesienia zakazu handlu w niedziele jest w kręgach rządowych coraz poważniej omawiany, ale politycy boją się dwóch rzeczy. Po pierwsze: tego, że ludzie masowo ruszą do ponownie otwartych sklepów komunikacją miejską, w której o wiele trudniej zachować bezpieczny dystans.


Drugi powód pozostaje natomiast taki sam od lat: PiS nie chce zirytować związkowców z "Solidarności", dla których projekt wprowadzenia niedziel niehandlowych jest oczkiem w głowie. Nawet czasowe zniesienie tych przepisów spotkałoby się z gigantycznym sprzeciwem organizacji, której szefuje Piotr Duda.

Czytaj także:Chcą znieść zakaz handlu w niedzielę. Ma to pomóc klientom