Atak na Pfizer i BioNTech. Hakerzy wykradli dane o szczepionce przeciw Covid-19

Krzysztof Sobiepan
Zaledwie parę dni po rozpoczęciu szczepień preparatem Pfizer i BioNTech w Wielkiej Brytanii firmy poinformowały, że padły ofiarą hakerów. Poufne dane o szczepionce na Covid-19 wykradli cyberprzestępcy wiązani z rządami krajów specjalizujących się w cyberatakach.
Dane Pfizer i BioNTech mogą być nielegalnie wykorzystane do produkcji innych szczepionek. Fot. 123rf.com
Cyberprzestępcy dokonali ataku na Europejską Agencję Leków (EMA). W jego wyniku uzyskali dostęp do danych firm Pfizer i BioNTech dotyczących szczepionki na Covid-19 – podał portal Forsal.pl.

O wycieku danych poinformowały same stratne firmy, choć kategorycznie odmówiły dalszego komentarza sprawy. Dane osobowe miały pozostać bezpieczne. Wcześniej atak potwierdziła sama EMA, wskazując że incydent nie wpłynie na proces ewaluacji szczepionki koncernów.

Instytucja "wszczęła pełne dochodzenie, w ścisłej współpracy z organami ścigania i innymi właściwymi podmiotami". Agencja UE odpowiedzialna jest m.in. za zatwierdzanie i dopuszczanie szczepionek przeciw koronawirusowi, ale też certyfikację innych leków czy aparatury medycznej.


Agencja Reutera informowała wcześniej o licznych próbach zdobycia informacji o szczepionkach na Covid-19 przez hakerów. Grupy cyberprzestępcze łączone były z rządami Korei Północnej, Iranu, Wietnamu, Chin i Rosji.

Szczepionki na koronawirusa Pfizer i BioNTech

Jak pisało naTemat.pl, w tym tygodniu Wielka Brytania z dumą ogłosiła, że jako pierwsza na świecie dopuściła do użytku szczepionkę przeciw koronawirusowi. Był to właśnie preparat opracowany przez firmy Pfizer i BioNTech. Państwo zamówiło 40 mln dawek leku, co ma wystarczyć dla 20 mln ludzi.

We wtorek 8 grudnia na Wyspach ruszyła akcja szczepień przeciwko Covid-19. Jako pierwsza zaszczepiona została 90-letnia Margaret Keenan. Brytyjskie media były tak precyzyjne, że podały nawet dokładną godzinę – historyczny, symboliczny moment miał miejsce o godzinie 6.31 rano.

Na początku listopada Firmy Pfizer i BioNTech ogłosiły, że opracowywana przez nie szczepionka na Covid-19 jest "efektywna w ponad 90 proc.". Amerykańska firma Pfizer i niemiecki BioNTech wskazały wtedy, że są gotowe wyprodukować ok. 50 mln dawek szczepionki jeszcze w 2020 r. W 2021 r. moce produkcyjne mogą sięgnąć zaś 1,3 mld sztuk.

Czytaj także: Ma 90 lat. Jest pierwszą osobą na świecie, która została zaszczepiona na Covid-19