Windows zamula i zwalnia. Oto jak go posprzątać i przyspieszyć w prostych krokach

Marcin Długosz
Dla jednych czarna magia, dla drugich – obowiązek, jak rutynowe sprzątanie domu. I podobnie jak dom, system operacyjny Windows będzie zarastał brudem, aż zmieni się w informatyczny odpowiednik Stajni Augiasza. Oto jak odmulić swojego Windowsa, zresetować go i przywrócić ustawienia fabryczne.
Jak zresetować Windowsa i odmulić system? Poradnik Fot. Matt Mets / Flickr.com / CC BY-SA 2.0
Okresowe przywracanie systemu Microsoft Windows do fabrycznej wersji jest wysoce wskazane, by zachować jego płynność. Mało kto to robi, a szkoda, bo zgodzimy się, w poprzednich Windowsach trzeba się było nagimnastykować, w obecnym Windowsie wystarczy parę kliknięć.

Jak zresetować komputer?

Zanim przejdziemy do poważniejszych operacji, najpierw coś o resecie. Może być systemowy albo sprzętowy. Każdy komputer stacjonarny ma osobny fizyczny przycisk resetu. W laptopach trzeba dłużej przytrzymać klawisz power, lub poszukać na obudowie małego otworu, w którym zaszyty jest przycisk reset i który naciska się czymś cienkim i twardym – np. końcówką długopisu.


Choć pokusa sprzętowego resetu jest zawsze, ale to zawsze najsilniejsza, najpierw zalecamy spróbować resetu warstwy oprogramowania. Do tego służy nieśmiertelna kombinacja klawiszy (lewe) ALT+CTRL+Delete. Wyskoczy nam niebieska plansza z kilkoma opcjami. My klikamy „Menedżer zadań”, następnie wyszukujemy aplikację, która nam się zawiesiła (np. przeglądarka) i ręcznie, niejako siłowo ją zamykamy.

Zobacz też: Test rodziny Surface. Sprawdzamy, co kryje się pod powierzchnią

Niekoniecznie musi to zadziałać. Być może problem jest z jakimś procesem w tle, nie zawieszającą się aplikacją. Wówczas znów wywołujemy nasz Menedżer zadań wciskając kombinację ALT+CTRL+Delete, następnie szukamy na dole okienka opcji „pokaż więcej szczegółów”.

W oknie pojawią się działające aktualnie aplikacje i procesy. O ile w pierwszej kategorii (aplikacje) można śmiało zamykać, co uważamy za prawdopodobną przyczynę błędu, z procesami trzeba uważać. To procesy niekoniecznie uruchomione przez użytkownika, a przez system bądź aplikacje systemu, i które potrzebują ich do działania. Zamykając procesy bez opamiętania i wiedzy, który za co odpowiada, może tylko pogłębić problem.
Aplikacje i procesy w tle Windowsa 10Fot. Innpoland.pl
Oczywiście, istnieje prawdopodobieństwo, że i to nie pomoże, komputer zamarł, może i odpowiada na komendę ALT+CTRL+Delete, ale nie udaje mu się zamknąć zawieszonej aplikacji. To moment, kiedy możemy ulec pokusie resetowania fiycznego.

Autostart - niepotrzebne aplikacje

Mamy jeszcze jedną radę optymalizowania systemu, zakładając, że coś ten system za wolno działa, kiedyś uruchamiał się szybciej. Klikamy symbol start w lewym dolny rogu, następnie ustawienia, a potem klikamy w aplikacje. Po lewej stronie, na samym dole, będzie opcja „Autostart”.

W tym miejscu wylistowane są programy, które uruchamiają się wraz z systemem, co zauważalnie wydłuża czas jego uruchomienia. Im więcej aplikacji uruchamianych przy starcie, tym bardziej. A potrafi się ich tam zebrać sporo, w przeważającej większości – niepotrzebnych. Czasem nieopatrznie klikniemy opcję w czasie instalacji, inne mają to zakodowane już na starcie. W każdym razie, dobrze otworzyć tę opcję i odmulić system wyłączając aplikacje, których nie potrzebujemy przy starcie systemu – przede wszystkim Skype, Spotify, przeglądarki, Steam itp.

Windows 10 – przywracanie systemu

Wszystkie powyższe sposoby są jak najbardziej uprawnione, jednak to leczenie objawów, nie przyczyny choroby systemowej. Co oznacza, że prędzej czy później trzeba będzie pomyśleć o okresowym „sprzątaniu” Windowsa i dysku swojego komputera.

Jak to zrobić?

Windows 10 ma trzy tego rodzaju opcje, które wzajemnie się uzupełniają.

- Odświeżenie systemu.
- Zresetowanie do stanu początkowego.
- Przywracanie komputera do wcześniejszego stanu.

Rekomendujemy zdecydowanie opcję numer 2, czyli resetowanie do stanu początkowego. Dlaczego?

Opcja nr trzy będzie przydatna tylko w wąskim wachlarzu sytuacji, opcja numer jeden z kolei to odwlekanie tego, co i tak stać się musi – czyli opcji numer 2.

Odświeżenie systemu polega na tym, że na komputerze ponownie zainstalowany zostanie system operacyjny, ale bez usuwania plików użytkownika. A nie tylko system z nawarstwiającymi się plikami odpowiada za coraz wolniejsze działanie komputera, także przeładowany dysk twardy. Komputer dzięki odświeżeniu systemu owszem, trochę przyspieszy, ale niedługo wrócimy do punktu wyjścia.

Przeczytaj także:
Powiadomienia są najbardziej wkurzającą rzeczą w internecie. Tak się ich pozbędziesz w 8 sekund

Opcja dwa to po pierwsze reinstalacja „czystego” systemu, po drugie – sprzątanie komputera, w tym z niepotrzebnych plików. Przed przystąpieniem do tej opcji należy – co oczywiste – przetrząsnąć dyski w poszukiwaniu dokumentów, zdjęć, filmów i zweryfikować, co chcemy sobie skopiować na zapasowy dysk zewnętrzny, a co może zostać usunięte.
Przywracanie systemu w Windows 10Fot. innpoland.pl

Gdzie znajdę opcję przywracania systemu Windows

Aby znaleźć opcję przywracania systemu, należy wcisnąć przycisk „Start”, następnie przycisk zębatki „ustawienia” i zjechać na dół, w poszukiwaniu opcji Aktualizacje i zabezpieczenia. Tam, na górze, będzie przycisk resetowania ustawień komputera do stanu początkowego. Klikamy „rozpocznij” i Windows poprowadzi nas za rękę w dalszym procesie. Wtedy też wybierzemy rodzaj przywrócenia – czyli odświeżenie samego systemu, gruntowne sprzątanie z usunięciem plików użytkownika czy przywrócenie ostatniej działającej wersji systemu.