Domowa sieć. 2 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, gdy ty lub twoi ludzie pracują z domu

Dawid Wojtowicz
Jesteś freelancerem lub mikroprzedsiębiorcą i pracujesz z domu? A może prowadzisz firmę, której załoga pracuje aktualnie w trybie home office? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, oznacza to, że najprawdopodobniej twoja (lub twoich pracowników) domowa sieć przesyła gigabajty firmowych danych, a służbowy laptop pracuje „po sąsiedzku” np. z tabletem do oglądania bajek przez dziecko.
Firmom, które przeszły na tryb pracy zdalnej Cisco Meraki Go, zestaw urządzeń i aplikacji do tworzenia i zarządzania siecią Wi-Fi, pomoże wydzielić w domach pracowników oddzielną sieć obsługującą tylko sprzęt służbowy i chroniącą firmowe dane Bench Accounting / Unsplash
Teoretycznie nie ma nic złego w tym, że domowa sieć obsługuje urządzenia o różnych zastosowaniach. W praktyce jednak warto zadbać o jej 2 podstawowe parametry, czyli wydajność i bezpieczeństwo. Skutki zaniechania w tym zakresie mogą być opłakane.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Trudne do złamania hasła, firewall i filtrowanie niepożądanych stron WWW – właśnie tak twoje IT zadbało o firmową sieć. A jak ty zabezpieczyłeś się na home office? Sieci do użytku domowego mogą zawierać rozmaite luki w bezpieczeństwie. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Nie każdy z nas musi umieć poprawnie zabezpieczyć i skonfigurować domową sieć, użytkowane w domu routery mogą mieć dziurawe lub nieaktualne oprogramowanie, źródłem zagrożeń może być też nieumyślne zachowanie innego użytkownika sieci.
Z powodu przejścia firm na model pracy zdalnej sieci w domach pracowników stają się obciążone komunikacją ze sprzętami o służbowym przeznaczeniuMikey Harris / Unsplash
Z perspektywy biznesu stwarza to duże ryzyko, zwłaszcza gdy za pośrednictwem takiej niepoprawnie zabezpieczonej sieci przesyłane są newralgiczne dane firmowe. W przypadku „wycieku” lub utraty np. danych osobowych, finansowych czy projektowych możemy popaść w nie lada tarapaty z powodu „dziurawej” sieci home office.

Szybko, szybciej…

Druga kwestia to wydajność sieci. Nie każdy ma w domu światłowód, który jest w stanie jednocześnie zaspokoić internetowe potrzeby pracujących zdalnie i e-uczniów. Typowe routery domowe różnie znoszą, delikatnie mówiąc, ciągłą pracę przez 10-12 godzin codziennie, nie mówiąc już o stałej komunikacji z urządzeniami, których liczba potrafi przekraczać nawet 10. Dlatego w wielu „przemeblowanych” na home office domach restart staje się coraz częstszym zjawiskiem. Kiepska jakość połączenia w trakcie wideokonferencji z klientem czy długotrwałe wysyłanie dużych plików to kolejne problemy, z którymi mogą borykać się twoi pracownicy.

Co robić? Jak pracować?

Parafrazując klasyka, warto zadać sobie pytania – co robić, jak pracować w takiej sytuacji? Jeśli chciałbyś podnieść komfort pracy, a zarazem wzmocnić ochronę firmowych danych „krążących” po prywatnej sieci, możesz zainwestować w dedykowane dla biznesu rozwiązania sieciowe. Niektóre z nich oferują zaawansowane możliwości w cenach porównywalnych ze sprzętem dedykowanym zwykłym konsumentom. Dla mikro- oraz małych przedsiębiorców takim wsparciem będzie Cisco Meraki Go, rodzina urządzeń i aplikacja do łatwego tworzenia bezpiecznej i wydajnej sieci.


Meraki Go to 3 rodzaje urządzeń: przełączniki (switche), brama bezpieczeństwa (security gateway) oraz punkty dostępowe (access points). I właśnie te ostatnie to sprzęt, w który warto zaopatrzyć swoich zdalnych pracowników. Punkty dostępowe Meraki Go zapewniają szybką, stabilną i przede wszystkim bezpieczną sieć Wi-Fi w domu.
W skład Meraki Go wchodzą 3 rodzaje urządzeń: punkty dostępowe (Access Points), przełączniki (Switche) i bramy bezpieczeństwa (Security Gateways)Cisco Meraki Go
Poza połączeniem nawet dużej liczby urządzeń w ramach niezawodnej i wydajnej sieci domowej, Meraki Go oferuje włączone i funkcjonujące domyślnie zaawansowane zabezpieczenia. Użytkownik ma jednak możliwość konfiguracji polityk i ustawień bezpieczeństwa, w tym utworzenia nawet 4 niezależnych sieci Wi-Fi. Dzięki temu rozwiązaniu pracownik może „wydzielić” w swoim domu sieć obsługującą jedynie sprzęt służbowy.
Brama bezpieczeństwa (Security Gateway), jeden z elementów zestawu Cisco Meraki GoCisco Meraki Go
Czy sobie z tym poradzi? Bez problemu. Proces stworzenia sieci zajmuje mniej niż 10 minut. Do prostej konfiguracji służy korzystająca z funkcji chmurowych aplikacja mobilna Meraki Go na systemy iOS i Android. Za jej pośrednictwem można też zarządzać siecią z dowolnego miejsca. Aplikacja zapewnia dostęp do pomocy technicznej oraz automatyczne aktualizacje oprogramowania i zabezpieczeń.

Artykuł powstał we współpracy z Cisco