Czarnek odleciał. Chce uczyć przedsiębiorczości z… encyklik Jana Pawła II

Katarzyna Florencka
Przemysław Czarnek ma nowy, oryginalny pomysł na to, czego polskie dzieci powinny uczyć się na lekcjach przedsiębiorczości. Jak wyjawił minister edukacji, marzy mu się, aby na tym przedmiocie dzieci analizowały... encykliki Jana Pawła II.
Minister edukacji Przemysław Czarnek chciałby, aby na lekcjach przedsiębiorczości w liceum uczniowie analizowali encykliki Jana Pawła II. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Swoim pomysłem Czarnek podzielił się w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego", gdzie pytany był o włączenie do kanonu lektur w szkołach średnich tekstów autorstwa Jana Pawła II. Minister stwierdził, że chciałby, aby w szkole dążono do "wykorzystywania nauczania Jana Pawła II w różnych dziedzinach".

Czytaj także: Jeszcze więcej Jana Pawła II w szkole. Czarnek: Młodzież nie wie, ile mu zawdzięcza

– Na przykład, gdy uczymy podstaw przedsiębiorczości, moglibyśmy wprowadzić fragmenty papieskich encyklik na temat tego, czym jest praca, wolny rynek, sprawiedliwość społeczna itp. Chodzi nie tyle o wymiar religijny, ile o etyczne spojrzenie na przedsiębiorczość – stwierdził Przemysław Czarnek, którego wypowiedź cytuje PAP.

Jan Paweł II w szkole

Nie jest to pierwszy raz, kiedy minister edukacji promował zwiększenie liczby tekstów autorstwa polskiego papieża w szkołach. W zeszłym miesiącu przekonywał w "Rzeczpospolitej", że młodzi "nawet nie wiedzą, ile zawdzięczają JPII". Jak stwierdził, "atak na papieża trwa od lat".


– I nic nie wskazuje, żeby miało się to skończyć. Znam te zastrzeżenia, pisał nawet o nich ojciec Maciej Zięba, dla którego Jan Paweł II jest wielkim autorytetem. Przestrzegał, że w ten sposób będzie się do niego zniechęcać ludzi. Ale nie zgadzam się z tym. Nie powinniśmy być narodem ignorantów w zakresie dorobku naszego wielkiego rodaka – tłumaczył Czarnek.

Czytaj także: "Mało jak na milionera". Tabloid pokazał "bajkową rezydencję" Czarnka, minister odpowiada