To nasza przyszłość po covidzie? Bez “zielonego paszportu” nie wejdziesz nawet na siłownię

Krzysztof Sobiepan
Od niedzieli osoby z "zielonym paszportem" Covid-19 mogą w Izraelu wykonać wiele wcześniej zakazanych aktywności. W ramach powrotu do normalności rząd poluzował cześć restrykcji związanych z tzw. trzecim lockdownem w kraju. Oznacza to, że zaszczepieni i ozdrowieńcy pójdą na siłownie, basen czy zarezerwują pokój w hotelu.
Aplikacja zastąpi wcześniejsze ręcznie wypisywane certyfikaty. Fot. YouTube.com / i24NEWS English

"Zielony paszport" Covid-19

W centrum systemu luzowania obostrzeń jest izraelski "zielony paszport", a tak właściwie "zielona przepustka" – informuje PAP. Władze kraju zmieniły ostateczną nazwę, by nie sugerować jej właścicielom możliwości swobodnych podróżny międzynarodowych.

Elektroniczny dokument z kodem QR wyświetlić można na smartfonie i posłuży on za klucz do wielu miejsc, które wcześniej były zamknięte. Dzięki niemu mieszkańcy będą mogli korzystać z siłowni i basenów, uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych, a także przebywać w hotelach oraz w synagogach.


Jak działa przepustka? Przyznaje się ją po upływie przynajmniej tygodnia od przyjęcia przez daną osobę drugiej dawki szczepionki. Drugą kwalifikującą się grupą są osoby które przeszły chorobę covidową. W tym kraju to ok. 740 tys. ludzi.
Kod QR można otrzymać też bezpośrednio na smarfona.Fot. Facebook.com / Ran Bar-Zik
Zielony e-dokument jest ważny przez 6 miesięcy od przyjęcia szczepionki. Właściciele lokali z wymogiem posiadania przepustki będą musieli umiescić na drzwiach specjalne oznaczenia oraz sami skanować kod QR za pomocą specjalnej aplikacji.

W ramach szerszego otwarcia gospodarki kraju otwarte dla wszystkich Izraelczyków zostały m.in. centra handlowe, targowiska czy biblioteki. W kraju pierwszą dawką zaszczepiono już ponad 4,2 z 9,3 mln obywateli.

Szczepienia działają, Izrael ma dowody

Serwis naTemat.pl niedawno opisywał świeże doniesienia dot. skuteczności szczepień. Wśród osób, które zaszczepiły się szczepionką firmy Pfizer przeciwko koronawirusowi, zaobserwowano 94-procentowy. spadek zachorowań na Covid-19 – wskazują najnowsze badania izraelskiej firmy Clalit.

Firma Clarit, która na co dzień świadczy usługi zdrowotne, przeprowadziła badanie na podstawie danych 1,2 mln swoich pacjentów – 600 tys. z nich zaszczepiło się przeciw Covid-19, zaś druga połowa badanych była niezaszczepiona.

Wiadomo, że u pierwszej grupy liczba zakażeń koronawirusem spadła o 94 proc., zaś procentowa liczba przypadków ciężkiego przebiegu Covid-19 zmalała o 92 proc.

Warto dodać, że grupie zaszczepionych ludzi obecnych było 170 tys. osób powyżej 60. roku życia.

Przypomnijmy, że na początku kampanii szczepień w Izraelu preparat był podawany głównie osobom starszym. Premier Izraela w dalszym ciągu zachęca kolejnych mieszkańców do przyjęcia szczepionki.
Żródło: RMF24