Jak zaaranżować domowe biuro, aby pracować efektywnie? Bez porządnego sprzętu się nie obejdzie

Dawid Wojtowicz
Praca zdalna to znak naszych czasów. Niektórzy już wcześniej pracowali w modelu home office, innych do pracy we własnych czterech ścianach wysłały ostatnie okoliczności. Ci, którzy dopiero oswajają się z przeniesieniem życia zawodowego do domu, stają przed wyzwaniem urządzenia domowego biura. Jak zaaranżować taką przestrzeń, aby pracować efektywnie i wydajnie?
Fot. unsplash.com/Charles Koh
Idealna sytuacja to taka, gdy możemy wygospodarować oddzielne pomieszczenie do pracy. Jeśli nie dysponujemy jednak osobnym pokojem na gabinet, przynajmniej wydzielmy w wybranym pomieszczeniu funkcjonalną strefę do pracy, która w wizualny sposób będzie odgraniczała nasze "biuro" od reszty domu. Jako przegrodę możemy zastosować np. ozdobny parawan.

Aby zapewnić sobie komfort w czasie długich godzin spędzonych w home office, musimy zadbać o przygotowanie w nim odpowiedniego stanowiska pracy. W wyposażeniu domowego biura powinny się więc znaleźć komfortowe meble: przestronne biurko, ergonomiczny fotel na kółkach z podparciem okolicy lędźwiowej i zagłówkiem oraz szafki na przechowywanie materiałów biurowych i dokumentów.


W aranżacji strefy biurowej w domu ważną rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie. Rozproszone, ale dość intensywne światło nie zaszkodzi oczom i nie będzie męczyło wzroku. Postawiona na biurku czy zawieszona na ścianie lampka powinna rzucać oświetlenie z niezbyt dużej wysokości i być umieszczona za ekranem, na którym będziemy skupiali przez kilka godzin swój wzrok.
Mat. prasowe
Praca zdalna nie jest oczywiście możliwa bez podstawowego narzędzia pracy, jakim jest sprzęt komputerowy. Wykorzystywany jako edytor i komunikator w jednym, stanowi nasze okno na świat online, w którym na wyciągnięcie klawiatury czy mikrofonu znajdują się nasi przełożeni, pracownicy, współpracownicy, kontrahenci i partnerzy. Jeśli nasza praca na cyfrowych materiałach wymaga dużych mocy przerobowych, naszym najlepszym pomocnikiem będzie wysokowydajny komputer stacjonarny.
Zestaw komputerowy Lenovo V55tMateriały prasowe / Lenovo
W rodzinie najnowszych desktopów imponującą wydajnością i niezawodnością może pochwalić się chociażby Lenovo V55t. Ten stacjonarny PC typu tower posiłkuje się procesorem AMD Ryzen, którego piąta generacja osiąga znakomite wyniki podczas obsługi naraz profesjonalnych aplikacji. W pracy na dużych plikach niemałym wsparciem służy szybka pamięć RAM DDR4, którą można rozbudować do 32 GB.

Praca zdalna w trybie home office ciągnie się miesiącami (i jej końca na razie nie widać), dlatego sprosta jej komputer osobisty, na którym będziemy mogli gromadzić naprawdę mnóstwo plików, począwszy od dokumentów tekstowych, poprzez prezentacje wizualne, a skończywszy na zdjęciach i filmach. Lenovo V55t zapewni użytkownikom ogromną ilość pamięci masowej dzięki opcji dwóch dysków.
Jednostka systemowa Lenovo V55tMateriały prasowe / Lenovo
Podstawowym magazynem na nasze dane w tym modelu jest dysk twardy SATA o pojemności 2 TB (2048 GB) i prędkości obrotowej 7200 rpm. Opcjonalnie do tego zestawu można zamontować dysk 512 GB PCIe SSD. Zainstalowany na nim system operacyjny Windows 10 Pro (wersja dedykowana użytkownikom profesjonalnym i przedsiębiorcom) będzie jeszcze szybciej się uruchamiał i odpalał programy.

W dopasowaniu komputera stacjonarnego do wnętrza domowego biura pomogą małe rozmiary jednostki systemowej (147 mm x 276 mm x 360 mm) i waga wynosząca niecałe 6 kg. Komputer korzysta z szyfrującego dane wbudowanego oprogramowania firmware Trusted Platform Module (TPM). O bezpieczeństwo danych dba dodatkowo funkcja inteligentnej ochrony gniazd USB. Dzięki wbudowanej karcie sieciowej Wi-Fi 802.11 ac, tak jak w laptopie, połączymy się bezprzewodowo z internetem.

Do stworzenia funkcjonalnego zestawu komputerowego potrzebny będzie oczywiście jeszcze wysokiej jakości monitor. Stacjonarny PC Lenovo V55t zdecydowanie warto "zeswatać" z ThinkVision P27h-20 zaprojektowanym z myślą o wymagających specjalistach. Ulepszony model monitora oferuje rozdzielczość QHD (2560x1440). Na niemal bezramkowym 27-calowym ekranie z panelem IPS i powłoką antyodblaskową wyświetlany obraz jest 2 razy wyraźniejszy w porównaniu do wyświetlacza Full-HD, ma lepsze odwzorowanie szczegółów, a kąty widzenia, które wynoszą 178 stopni w pionie i poziomie, są bardzo szerokie.
Monitor ThinkVision P27h-20Materiały prasowe / Lenovo
Monitor można podłączyć do różnych urządzeń peryferyjnych służącym również do ładowania kablem USB type-C. Szeregowe podłączenie wielu monitorów umożliwia złącze DisplayPort. Model P27h-20 korzysta z funkcji Smart Power, która maksymalizuje wydajność zasilania, a zarazem zmniejsza ogólne zużycie prądu. Dzięki ergonomicznym funkcjom (m.in. pionowa podstawka z funkcją obrotu, uchwyt na telefon) monitor zmniejsza obciążenie szyi oraz pleców, a także pozwala zachować porządek na biurku.

Zestaw komputerowy ze stajni Lenovo jest szczególnie polecany menadżerom IT, grafikom, specjalistom wykonującym wielozadaniową pracę, a także innym nowoczesnym pracownikom czy osobom pracującym na własny rachunek. Na komputerze domyślnie wgrano pakiet biurowy Microsoft Office 2016 w wersji próbnej, oprogramowanie antywirusowe McAfee LiveSafe oraz aplikację do zarządzania systemem Lenovo Vantage, która poza personalizacją ustawień dba również o najnowsze aktualizacje sterowników.

Artykuł powstał we współpracy z Lenovo