Zablokowali Kanał Sueski, mają na koncie coś jeszcze lepszego. Chodzi o... gumowe kaczki

Marcin Długosz
Firma Evergreen Marine Corp., do której należy kontenerowiec blokujący od kilku dni Kanał Sueski, ma na swoim koncie jeszcze dziwniejszy wypadek. Okazuje się, że na początku lat 90. zgubiła na Oceanie Spokojnym... tysiące gumowych kaczuszek.
Przed blokadą Kanału Sueskiego firma Evergreen Marine Corp. znana była ze zgubienia na oceanie prawie 30 tys. gumowych zabawek. Fot. Instagram / fallenhearts17 / 123rf.com
Do incydentu, o którym pisze serwis gazeta.pl doszło 10 stycznia 1992 na Oceanie Spokojnym. Podczas sztormu z pokładu statku Ever Laurel należącego do Evergreen Marine Corp. zostało zmytych 12 kontenerów. W jednym z nich znajdowało się 28 tys. sztuk gumowych zabawek wyprodukowanych w Chinach dla amerykańskiej firmy The First Years.
Przez następnych kilkanaście lat na wybrzeżach Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii czy Wielkiej Brytanii pojawiały się gumowe zabawki: kaczuszki, żaby, żółwie i bobry. Zabawki znane są jako Friendly Floatees i przysłużyły się... lepszemu poznaniu naszej planety.


Amerykańscy oceanografowie Curtis Ebbesmeyer i James Ingraham śledzili "trasę" gumowych zabawek, dzięki czemu zyskali bezcenne dane na temat działania prądów morskich. Dzisiaj dane te wykorzystywane są m.in. w rybołówstwie i poszukiwaniu ludzi zagubionych na oceanie.

Blokada Kanału Sueskiego

O ile jednak incydent z Friendly Floatees jest zabawny, teraz firma Evergreen spowodowała znacznie większe problemy. W środę 24 marca jej kontenerowiec Ever Given tajwańskiej firmy transportowej Evergreen, utknął na mieliźnie w Kanale Sueskim. Tym samym zablokował on główny szlak transportowy łączący Europę z Azją – wciąż trwają prace nad tym, żeby go wydostać. To generuje opóźnienia dostaw i duże straty finansowe.

Kanał Sueski to jeden z najważniejszych szlaków handlowych świata: dzięki niemu statki płynące do Europy z Chin czy Indii nie muszą opływać całej Afryki – zamiast tego mogą przedostać się bezpośrednia z Morza Czerwonego do Morza Śródziemnego.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl