Ciężkie czasy dla właścicieli mieszkań. Dochody z najmu spadły nawet o jedną czwartą

Katarzyna Florencka
Miniony rok nie był łaskawy dla osób zarabiających na wynajmie mieszkań – spadek cen najmu oraz mniej osób szukających nowego lokum sprawił, że w największych miastach ich dochody spadły nawet o 25 proc. I nie zanosi się na to, żeby sytuacja miała ulec poprawie.
Przez pandemię wynajmujący zarabiają na mieszkaniach nawet 25 proc. mniej. Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Jeszcze do niedawna wynajem mieszkań był uznawany za wyjątkowo pewny sposób zarobku. Pandemia pewność tę jednak mocno podkopała. Z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io wynika, że przez pandemię ceny ofertowe najmu w Warszawie, Krakowie i Gdańsku spadły w ujęciu rocznym aż o 9 proc.

Czy wynajem jest opłacalny?

Równocześnie z cenami spadła jednak również liczba osób szukających mieszkania na wynajem. Ocenia się, że aktualnie nowych lokatorów poszukuje się średnio 2 miesiące – przez ten czas mieszkanie stoi puste, generując koszty.


"W połączeniu ze spadkami cen najmu spowodowało to spadek dochodów wynajmujących o około 20 procent. Najgorzej jest oczywiście tam, gdzie stawki najmu spadły najbardziej, czyli w Krakowie, Gdańsku i Warszawie. Tam dochody właścicieli zmniejszyły się nawet o 25 procent" – czytamy w raporcie, cytowanym przez TVN24.

Czy wciąż opłaca się kupić mieszkanie od razu przeznaczone na najem? Przy obecnych cenach zakupu nowego mieszkania i stawkach najmu rentowność netto wynosi średnio 3,2 proc. (w założeniu, że mieszkanie jest zamieszkane przez 10 miesięcy w roku) i 4,2 proc. (zamieszkane przez 12 miesięcy). Jeśli natomiast mamy pecha i mieszkanie soi puste przez 6 miesięcy – rentowność wynajmu spada do 1,3 proc. netto.

Tanie mieszkanie w Warszawie

Tymczasem, jak pisaliśmy niedawno w INNPoland, nawet w stolicy można w teorii zdobyć mieszkanie znacznie poniżej średnich cen transakcyjnych. Wystarczy przystąpić do przetargu organizowanego przez Agencję Mienia Wojskowego. Lokale od wojska mogą być tańsze nawet o połowę.

Niestety, atrakcyjna oferta to tylko ceny wywoławcze, same mieszkania często mogą być w złym stanie technicznym. W ostateczną cenę wylicytowanego mieszkania należy również wkalkulować koszty remontu.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl