Polskie lasy do wycinki i zalania betonem. Rząd po cichu forsuje kontrowersyjny projekt

Natalia Gorzelnik
“Jeśli nie chcesz, żeby Twój las został zabetonowany albo żeby w Puszczy Karpackiej czy Bukowej nie stanęły wielkopowierzchniowe magazyny, to zaprotestuj z nami przeciwko prywatyzacji lasów, jaką szykuje nam grupa posłów” - alarmują obrońcy przyrody. W Sejmie pojawił się projekt, który ma umożliwić zamienianie gruntów leśnych pod inwestycje zgodne z “potrzebami i celami polityki państwa”.
Nowela ustawy o lasach ma ułatwić zamianę gruntów leśnych pod inwestycyjne. Fot. Pawel Malecki / Agencja Gazeta

Zamach na polskie lasy

Przed nowym prawem, które mogłoby umożliwić wycinki lasu pod inwestycje, alarmuje Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Chodzi o nowelizację Ustawy o lasach. Projekt wpłynął do Sejmu 9 kwietnia 2021, obecnie trwają prace w komisjach.

Jak informują obrońcy przyrody, z noweli wynika, że: Przyrodnicy przypominają, że obowiązujące od 1997 r. prawo umożliwiało wymianę gruntów jedynie na potrzeby i cele związane z gospodarką leśną – tak aby przeciwdziałać spekulacjom i chronić tereny leśne.


W ich opinii, efektem zmiany będzie to, że zamiast lasów, w Polsce będą rosły inwestycje – także te szkodliwe dla ludzi i przyrody. “Majątek wszystkich obywateli zostanie oddany za bezcen wąskiej grupie interesu, która wytnie las i zaleje ten teren betonem” - alarmują.

Pracownia na rzecz Wszystkich Istot zachęca do podpisywania petycji do Premiera RP, Mateusza Morawieckiego i Marszałek Sejmu, Elżbiety Witek o odrzucenie proponowanych zmian. Petycja znajduje się TU.

Ustawa o lasach - uzasadnienie

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, ustawa ma rozszerzyć dotychczasowej możliwości dokonywania zamiany lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa pozostających w zarządzie Lasów Państwowych.

"(Ustawa) będzie wywierała skutki społeczne i gospodarcze poprzez przyczynienie się do tworzenia nowych miejsc pracy oraz wzrostu gospodarczego w związku z inwestycjami realizowanymi na terenach pozyskanych od Lasów Państwowych. Pośrednio ustawa wpłynie również na poprawę sytuacji mikro, małych i średnich przedsiębiorców (...) należy też wskazać na pozytywne skutki dla finansów publicznych."

Ustawodawcy proponują, żeby projekt wszedł w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Czytaj także: 95 proc. zniżki na zakup domu. Były polityk PiS pokazał "dojną zmianę" w Lasach Państwowych