Polskie lasy do wycinki i zalania betonem. Rząd po cichu forsuje kontrowersyjny projekt
“Jeśli nie chcesz, żeby Twój las został zabetonowany albo żeby w Puszczy Karpackiej czy Bukowej nie stanęły wielkopowierzchniowe magazyny, to zaprotestuj z nami przeciwko prywatyzacji lasów, jaką szykuje nam grupa posłów” - alarmują obrońcy przyrody. W Sejmie pojawił się projekt, który ma umożliwić zamienianie gruntów leśnych pod inwestycje zgodne z “potrzebami i celami polityki państwa”.
Zamach na polskie lasy
Przed nowym prawem, które mogłoby umożliwić wycinki lasu pod inwestycje, alarmuje Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Chodzi o nowelizację Ustawy o lasach. Projekt wpłynął do Sejmu 9 kwietnia 2021, obecnie trwają prace w komisjach.Jak informują obrońcy przyrody, z noweli wynika, że:
- lasy publiczne w Polsce będą mogły zostać wymienione na dowolny grunt (np. zdegradowany nieużytek, teren pofabryczny) lub budynek należący do prywatnego inwestora i to bez obowiązku dokonywania dopłat w przypadku różnej wartości zamienianych nieruchomości.
- Decyzje o takich zamianach będą zapadały na szczeblu politycznym (Generalny Dyrektor Lasów Państwowych, Minister Środowiska, Minister Gospodarki), bez udziału społeczeństwa i kontroli sądowej.
- Wystarczy, że planowana na terenach leśnych inwestycja zostanie zinterpretowana jako przedsięwzięcie mające na celu „wspieranie rozwoju i wdrażanie projektów dotyczących energii lub transportu służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza”.
- Prawo nie dopuszcza jednak nakazu budowy konkretnej inwestycji na zbywanym terenie, w efekcie w lasach będzie mogło powstać dowolne przedsięwzięcie.
W ich opinii, efektem zmiany będzie to, że zamiast lasów, w Polsce będą rosły inwestycje – także te szkodliwe dla ludzi i przyrody. “Majątek wszystkich obywateli zostanie oddany za bezcen wąskiej grupie interesu, która wytnie las i zaleje ten teren betonem” - alarmują.
Pracownia na rzecz Wszystkich Istot zachęca do podpisywania petycji do Premiera RP, Mateusza Morawieckiego i Marszałek Sejmu, Elżbiety Witek o odrzucenie proponowanych zmian. Petycja znajduje się TU.
Ustawa o lasach - uzasadnienie
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, ustawa ma rozszerzyć dotychczasowej możliwości dokonywania zamiany lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa pozostających w zarządzie Lasów Państwowych.Ustawodawcy proponują, żeby projekt wszedł w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia."(Ustawa) będzie wywierała skutki społeczne i gospodarcze poprzez przyczynienie się do tworzenia nowych miejsc pracy oraz wzrostu gospodarczego w związku z inwestycjami realizowanymi na terenach pozyskanych od Lasów Państwowych. Pośrednio ustawa wpłynie również na poprawę sytuacji mikro, małych i średnich przedsiębiorców (...) należy też wskazać na pozytywne skutki dla finansów publicznych."