Wiceszefowa KE nie zamierza czekać. Ryzyko odcięcia Polski od unijnych pieniędzy

Konrad Siwik
Temat odcięcia Polski od unijnych funduszy znów wraca jak bumerang, który tym razem może uderzyć nasz kraj po kieszeni. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourowa wydaje się gotowa, aby uruchomić procedurę, która może skończyć się odcięciem Polski od unijnych pieniędzy.
Vera Jourowa gotowa na procedurę odcięcia Polski od unijnych pieniędzy. fot. jorisbe / 123RF
Ryzyko odcięcia Polski od środków unijnych w ramach procedury związanej z zasadami praworządności może być większe, niż nam się wydaje – co zauważa Business Insider. Wiceszefowa Komisji Europejskiej zdradziła, że nie zamierza zbyt długo czekać na rozstrzygnięcia ze strony Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jourowa dodała, że wcale nie potrzebuje wyroku TSUE, aby uruchomić procedurę, w wyniku której Polska będzie mogła zostać odcięta od unijnych pieniędzy. W rozmowie z Bloombergiem wiceprzewodnicząca KE nie skupiała się na tym, czy uruchomi wobec Polski procedury, ale kiedy to zrobi. Tak jakby już podjęła tę trudną decyzję.


Decyzja Komisji Europejskiej o uruchomieniu procedury związanej z naruszeniem zasad praworządności w Polsce i na Węgrzech powinna zapaść jeszcze w tym roku. Karą za jej brak może być zmniejszanie przelewów do Polski, opóźnianie ich albo całkowite zawieszenie.

Unijny Fundusz Odbudowy

Unijny Fundusz Odbudowy to 390 mld euro dotacji i możliwość uzupełnienia ich pożyczkami do kolejnych 360 mld euro, do podziału między wszystkie państwa członkowskie UE. Polska dostanie 58,1 mld euro.

Na jego ratyfikację w polskim parlamencie wspólnie z Prawem i Sprawiedliwością nie chciał się zgodzić koalicjant partii – Solidarna Polska. Przyczyną jest mechanizm dot. praworządności, który ma uzależniać wypłatę środków unijnych od przestrzegania prawa przez polskie instytucje państwowe.

Brak reakcji na wytyczne KE może doprowadzić do zawieszenia lub wycofania unijnych dotacji. Z kolei wstrzymanie procedur może doprowadzić w konsekwencji do drastycznego wzrostu cen na rynku.