Postój samochodem podczas burzy grozi mandatem. Tych zachowań kierowcy powinni unikać

Aleksandra Jaworska
Ostatnie upały, które od kilku dni katują Polskę, oprócz gwałtownych burz zwiastują jeszcze coś innego - możliwość otrzymania mandatu. Najlepiej zachować szczególną ostrożność na drodze i nie parkować gdziekolwiek.
Za postój w czasie burzy grozi ci wysoki mandat. Fot. Pixabay.com/Miroslav Sárkozy

Posypią się mandaty

Podróżowanie podczas burzy nie jest najlepszym pomysłem. Nie zawsze jednak da się plan podróży zgrać z pogodą. Co więc zrobić gdy burza złapała nas za kółkiem? Przede wszystkim zachować szczególną ostrożność na drodze i nie parkować gdziekolwiek.

Zatrzymanie samochodu w nieodpowiednim miejscu może nas bowiem kosztować nawet do 500 zł. Gdy rozpęta się nawałnica, to aby nie dostać mandatu na pewno nie należy zatrzymywać pojazdu na poboczu drogi ani pod wiaduktem przebiegającym nad autostradą. Jeśli zaś sprawa trafi do sądu, grzywna może sięgać nawet 5000 zł.


Dlaczego tak drogo? Chodzi o to, że podczas kiepskiej pogody widoczność jest mocno ograniczona. Z tego powodu rośnie ryzyko, że pojazd jadący za nami może wjechać w nasze auto stojące na poboczu.

Najlepiej podczas burzy poszukać zatem najbliższego parkingu oddalonego od drzew lub stacji benzynowej. Tam każdy kierowca, bez obawy narażania się na karę pieniężną, może spokojnie przeczekać nawałnicę.

Mandat do 500 złotych i 6 punktów karnych

Od 1 czerwca w Polsce obowiązuje także zakaz jeżdżenia zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych, czyli popularnie zwanej “jazdy na zderzaku”. Nawet co piąty wypadek lub kolizja na drogach szybkiego ruchu w Polsce są spowodowane zbyt małą odległością między pojazdami. Kierowcy mogą sami zgłaszać piratów drogowych.

Podstawą do wystawienia mandatu może być nagranie z samochodowej kamerki. Za to wykroczenie grozi mandat do 500 złotych i 6 punktów karnych. W myśl nowych przepisów odstęp między pojazdami na autostradzie i drodze ekspresowej ma być wyrażany w metrach i wynosić nie mniej niż połowę prędkości, z jaką porusza się dany pojazd.