Te zdjęcia Wisły porażają. Mocny dowód na suszę w Polsce
Zmiany klimatyczne, wzrost globalnych temperatur oraz gwałtowne zjawiska atmosferyczne powodują wiele negatywnych skutków. Jednymi z najbardziej poważnych są susze. Ze skutkami zmian klimatycznych i suszy zmagamy się w ostatnich latach również w Polsce. Brutalnym tego dowodem są satelitarne zdjęcia Wisły na przełomie ostatnich trzech miesięcy.
Brakuje wody
Z dużymi problemami zmagają się mieszkańcy Wielkopolski, gdzie wysychają całe jeziora czy okolic Łodzi, gdzie już wiosną zaleca się oszczędne gospodarowanie zasobami wodnymi. Susze mają poważny wpływ na ekologię, rolnictwo czy gospodarkę.Susza może mieć także poważne negatywne konsekwencje dla wytwarzania energii słonecznej, geotermalnej i wodnej oraz przyczyniać się do fali upałów czy pożarów.
– Zmiany sytuacji hydrologicznej widoczne są na zdjęciach satelitarnych. Natomiast bezpośrednio analiza porównawcza zdjęć z dwóch okresów czasowych ukazuje fluktuacje poziomu wód powierzchniowych poprzez zmiany ich zasięgu – komentuje dla INNPoland dr Sylwia Nasiłowska z CloudFerro.
Przykład? – Na zobrazowaniach Wisły, pomiędzy Powsinem a Otwockiem, wykonanych przez satelitę Sentinel-2, w odstępie zaledwie kilku tygodni, widzimy znaczną różnicę w poziomie wód Wisły, co przejawia się w uwidocznieniu coraz to większej ilości dna rzeki w postaci łach i nowych wysepek – dodaje dr Sylwia Nasiłowska.
Dziś susza nie występuje już tylko na pustyniach czy w najbardziej gorących miejscach na ziemi.•Fot. Zdjęcia satelitarne z platformy CREODIAS: Wisła, południowa Warszawa, kwiecień - czerwiec 2021
Na świecie dramatycznie brakuje piasku
Niedobór wody to niejedyny problem współczesnego świata. Ogromnym kłopotem jest brak... piasku. Bo chociaż piasku na świecie nie brakuje, to nie każdy jego rodzaj nadaje się na przykład pod budowy. Dostępem do najlepszego surowca do inwestycji interesują się zatem mafie.Piasek to trzeci po wodzie i powietrzu najczęściej wykorzystywany przez ludzi surowiec naturalny. Zużywamy go więcej niż ropy naftowej. Jak ustalił Program Środowiskowy ONZ (UNEP), "mafie piaskowe" obecne są w Indiach, Kambodży, Chinach, Kenii, Meksyku, Sierra Leone i Wietnamie.