Będą polskie reaktory jądrowe - chociaż na razie małe i mikro. Współpraca Orlenu z Synthosem

Natalia Gorzelnik
– Zastosowanie tej innowacyjnej technologii to bardzo istotny krok w realizacji strategii neutralności emisyjnej koncernu i znaczące zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju – mówi Daniel Obajetk. PKN Orlen i Synthos podpisały umowę ramową dotyczącą współpracy przy wdrażaniu technologii małych i mikro reaktorów jądrowych.
​PKN ORLEN i Synthos podpisały porozumienie o współpracy dotyczące rozwoju i wdrożenia zeroemisyjnych technologii jądrowych MMR i SMR. Fot: PKN Orlen

Orlen Sythos Green Energy

W najbliższych miesiącach ma powstać spółka celowa Orlen Sythos Green Energy, która ma zająć się wdrażaniem technologii jądrowych MMR i SMR. – Jako Orlen będziemy inwestować w technologię SMR, ale to w żaden sposób nie koliduje z planami polskiego rządu dotyczącymi budowy dużych reaktorów jądrowych. SMR-y są łatwiejsze w budowie, zeroemisyjne, mają niski koszt eksploatacji, mogą zasilić polski system energetyczny – mówił Daniel Obajtek na konferencji prasowej.

SMR

Małe reaktory atomowe (Small Modular Reactors - SMR) to jednostki produkujące energię elektryczną, które w odróżnieniu od tradycyjnych elektrowni jądrowych, osiągają całkowitą moc do ok. 300 MW, są wytwarzane seryjnie i dostarczane w całości na miejsce eksploatacji.


Małe reaktory mogą występować pojedynczo lub w grupie kilku modułów oddawanych sukcesywnie do eksploatacji, przez co cała inwestycja jest łatwiejsza do sfinansowania.
W zależności od potrzeb można z nich tworzyć małe i większe kompleksy energetyczne.
Daniel Obajtek
Prezes PKN Orlen

“PKN ORLEN dostrzega możliwość wykorzystania SMR zarówno jako źródła energii na potrzeby własnych zakładów rafineryjno-petrochemicznych, jak i dla podmiotów zewnętrznych. Małe reaktory będą również w stanie dostarczać ciepło technologiczne i wspierać rozwój strategii wodorowej Koncernu.

Rozwój technologii SMR to szansa na zapewnienie zeroemisyjnej energii, ale również na wzmocnienie polskiej gospodarki i krajowego bezpieczeństwa energetycznego”

– Małe reaktory modułowe stanowią szansę na przeprowadzenie dekarbonizacji w sposób, który uzupełniając OZE, zapewni bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i cieplnej zarówno do zastosowań przemysłowych, jak i potencjalnie dla ciepłownictwa miejskiego – dodaje Zbigniew Warmuz, Prezes Zarządu Synthos.

Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym przez Orlen, podpisane porozumienie jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz konieczność dalszych redukcji emisji zgodnie z wymaganiami m.in. Europejskiego Zielonego Ładu.