Wysokie temperatury wpływają negatywnie na gospodarkę. Przez upały spada też PKB

Aleksandra Jaworska
W najnowszym wydaniu Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego czytamy, że ostatni miesiąc był w Europie drugim najgorętszym czerwcem w historii pomiarów. Goręcej było tylko w 2019 r.
Ostatni miesiąc był w Europie drugim najgorętszym czerwcem w historii pomiarów. Fot. 123RF/ praewpailyn

Wysokie temperatury powodują spadek PKB

Jak podaje PIE badania naukowe dowodzą, że wysokie temperatury wpływają negatywnie na produktywność, zarówno w przypadku pojedynczych pracowników, jak i całych gospodarek. Upały oznaczają więc niższą produktywność oraz gorsze wyniki dla Polski.
Spadek PKB powoduje kilka rzeczy. Wysokie temperatury obniżają m.in. wysokość plonów w rolnictwie, zwiększają ryzyko wystąpienia niektórych katastrof naturalnych, np. powodzi błyskawicznych oraz połączone są z podwyższeniem współczynników śmiertelności i zachorowalności. Także pracownicy w upały pracują mniej chętnie.

Rekordowa temperatura 50 st. Celsjusza

W niektórych miejscach, o czym już w INNPoland pisaliśmy, temperatury sięgają zenitu. Jakiś czas temu w Obornikach Śląskich mieszkańcy odczuli to na własnej skórze. Po wycince kasztanowców temperatura skoczyła o kilka stopni i doszła prawie do 50 st. Celsjusza.
Właśnie tak działa wycinka drzew w polskich miastach. Odpowiednio rozmieszczone drzewa pozwalają obniżyć temperaturę w mieście o nawet 8 st. C. Są to naturalne klimatyzatory, które są bardziej wydajne. Jedno drzewo ma przez rok osiągać ochładzającą wartość transpiracyjną porównywalną do 10 klimatyzatorów działających 24/7.
Czytaj także: Zrobiliśmy domowy klimatyzator z wiatraka i butelki. I wiecie co? To idealne rozwiązanie na upały