Panele fotowoltaiczne. Jak je zainstalować, by na nich nie stracić?

Dawid Wojtowicz
Fotowoltaika – nowoczesna technologia pozyskiwania energii elektrycznej bezpośrednio ze światła słonecznego, zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Na koniec maja 2021 jej zainstalowana moc wyniosła 4973 MW, co oznacza wzrost o prawie 120 proc. rok do roku. Kolejne gospodarstwa i firmy przekonują się do tego, że moduły fotowoltaiczne to opłacalna inwestycja. Ale trzeba przeprowadzić ją z głową, aby nie być stratnym.
Jak zainstalować panele fotowoltaiczne, by uniknąć stresu i dodatkowych kosztów? Cała sztuka polega na tym, by wybrać profesjonalnego wykonawcę Materiały prasowe / SunSol
Jak zainstalować panele fotowoltaiczne, by uniknąć stresu i dodatkowych kosztów? Zacznijmy od tego, że to nie my będziemy montować systemy fotowoltaiczne, tylko firma dostarczająca je na rynek. Cała sztuka polega więc na tym, by wybrać profesjonalnego wykonawcę. Takiego, który zapewni nie tylko wysoką jakość technologii, ale także bezbłędny montaż instalacji, a w razie potrzeby stałą obsługę serwisową.

Po czym poznać sprawdzoną firmę od fotowoltaiki?

Instalacje fotowoltaiczne to inwestycja na lata. Wybierając firmę, która oferuje związane z nią usługi, musimy mieć na uwadze, że powinien to być podmiot, z którym będziemy mogli nawiązać długofalową i partnerską, a więc opartą na zaufaniu współpracę. Możliwość stworzenia takiej relacji między przedsiębiorstwem a klientem dają jedynie sprawdzeni dostawcy systemów fotowoltaicznych.


Najważniejsze kryterium to zatem doświadczenie. Firmy z długim stażem na rynku wykazują się większą starannością w wyborze wykonawców i podwykonawców. Przede wszystkim można spodziewać się po nich "skrojenia" instalacji na miarę zamawiającego, a więc szczegółowej analizy, indywidualnego projektu oraz doboru parametrów przy uwzględnieniu takich czynników jak średnie zużycie prądu, zapotrzebowanie domowników na energię elektryczną, rodzaj poszycia dachu czy jego zacienienie, orientacja i pochyłość.
Materiały prasowe / SunSol
Ponadto firma, która długo działa w branży fotowoltaiki, daje większą pewność, że w razie zawirowań gospodarczych przetrwa kryzys i pozostanie na rynku. Jeśli przedsiębiorstwo wypracowało sobie stabilną pozycję i otwartość na różne scenariusze wydarzeń, to prawdopodobieństwo, że zakończy działalność jest niskie. To bardzo ważne, bo likwiduje potencjalny problem z obsługą serwisową. Klienci mogą być spokojniejsi o to, że za ileś lat będą mogli nadal skorzystać z usług podmiotu, który zamontował im panele fotowoltaiczne.

Profesjonalne firmy od systemów fotowoltaicznych dysponują na ogół własnymi ekipami instalatorskimi. Pozwala im to kontrolować realizację zlecenia w kluczowym jego punkcie, czyli na etapie montażu. Doświadczona ekipa montażowa zmniejsza ryzyko niewłaściwie założonej konstrukcji i modułów czy doboru tanich i niekompatybilnych zamienników komponentów. To bardzo istotne, bo wszelkie błędy montażowe mogą prowadzić do szybszej degradacji instalacji, przeciekania dachu czy nawet wybuchu pożaru.

W firmach, które stawiają na jakość, zatrudniani są też profesjonalni doradcy energetyczni. Do takich zalicza się ekspertów po dedykowanych studiach (energetyka, nanotechnologia). Osoby przedstawiające oferty powinny zarówno przybliżyć inwestorom w przystępny sposób mechanizm działania fotowoltaiki, jak i dopytać o ewentualne plany na przyszłość, jako że kolejne inwestycje w zasilanie i ogrzewanie domu czy szykowane zmiany w liczbie domowników mają znaczenie przy doborze instalacji fotowoltaicznej tu i teraz.
Materiały prasowe / SunSol
Niewątpliwie warto też celować w marki, które oferują kompleksowe usługi. Jeśli spojrzymy na polski rynek fotowoltaiki, to zauważymy, jak bardzo jest on "poszatkowany". Znajdziemy na nim funkcjonujące oddzielnie firmy doradcze, dostawcze i instalatorskie. Najlepiej zdecydować się na wybór przedsiębiorstwa, które zajmie się inwestycją od A do Z, dopinając wszystko na ostatni guzik. W ten sposób odpowiedzialność będzie spoczywała na jednym podmiocie, a inwestorowi zniknie kłopot związany z załatwianiem wielu formalności.

Przy podpisywaniu umowy na wykonanie systemu fotowoltaicznego należy zwrócić uwagę, by była ona przejrzysta, jasno sformułowana i pozbawiona kruczków prawnych. Firma powinna też dać czas klientowi na zapoznanie się z umową. Żadna szanująca się i uczciwa marka nie będzie naciskała na błyskawiczne podpisanie kontraktu. Czujność powinna wzbudzić też niska cena. Wprawdzie instalacje fotowoltaiczne niosą korzyści ekonomiczne na przyszłość, to jednak są przykładem technologii, która swoje musi kosztować, inaczej cierpi na tym jej jakość i trwałość.

Jak zaoszczędzić na fotowoltaice?

Systemy fotowoltaiczne to poważny wydatek w domowym czy firmowym budżecie, ale ogólne koszty można nieco obniżyć. Wystarczy skorzystać z usług firmy doradczo-instalatorskiej, która współpracuje z bankami i innymi instytucjami finansowymi w zakresie kredytów i dofinansowań. Ponadto niektóre przedsiębiorstwa zajmujące się od lat instalacjami fotowoltaicznymi pomagają osobom zainteresowanym ich montażem w uzyskaniu dotacji z rozmaitych programów rządowych czy unijnych.

Pomoc w otrzymaniu dofinansowania na fotowoltaikę świadczy m.in. SunSol. Działająca od 2013 roku firma, wyróżniona tytułem "Instalator Roku 2019", pomaga beneficjentom w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, oferuje im doradztwo w zakresie zawierania umów, a także bierze na siebie sporządzenie końcowego rozliczenia otrzymanej dotacji, w tym przygotowanie raportu finansowego oraz technicznego.
Materiały prasowe / SunSol
Jako jedna z najdłużej działających w Polsce firm od fotowoltaiki SunSol ma niemałe zasługi w promowaniu odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań dla domów czy przedsiębiorstw w naszym kraju. Marka, dla której pracują doświadczeni doradcy energetyczni oraz odpowiednio wykwalifikowane i przeszkolone ekipy monterskie, ma na swoim koncie już ponad 10 000 zainstalowanych kWh. Oprócz instalacji fotowoltaicznych dostarcza również magazyny energii, pompy ciepła, ładowarki do samochodów elektrycznych oraz carporty (wiaty samochodowe do montażu fotowoltaiki).

Rada na koniec? Przed podjęciem ostatecznej decyzji przejrzyjmy nie tylko oficjalną stronę firmy, gdzie zazwyczaj znajdziemy potwierdzenia jej niezbędnych kwalifikacji oraz rekomendacje w postaci certyfikatów i referencji, ale także opinie klientów w serwisach społecznościowych i na forach branżowych. Aby odsiać potencjalne firmy-krzaki, zróbmy też research w KRS i CEIDG. To oczywistość, o której wielu zapomina.

Artykuł powstał we współpracy z SunSol