Panele fotowoltaiczne. Jak je zainstalować, by na nich nie stracić?
Fotowoltaika – nowoczesna technologia pozyskiwania energii elektrycznej bezpośrednio ze światła słonecznego, zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Na koniec maja 2021 jej zainstalowana moc wyniosła 4973 MW, co oznacza wzrost o prawie 120 proc. rok do roku. Kolejne gospodarstwa i firmy przekonują się do tego, że moduły fotowoltaiczne to opłacalna inwestycja. Ale trzeba przeprowadzić ją z głową, aby nie być stratnym.
Po czym poznać sprawdzoną firmę od fotowoltaiki?
Instalacje fotowoltaiczne to inwestycja na lata. Wybierając firmę, która oferuje związane z nią usługi, musimy mieć na uwadze, że powinien to być podmiot, z którym będziemy mogli nawiązać długofalową i partnerską, a więc opartą na zaufaniu współpracę. Możliwość stworzenia takiej relacji między przedsiębiorstwem a klientem dają jedynie sprawdzeni dostawcy systemów fotowoltaicznych.Najważniejsze kryterium to zatem doświadczenie. Firmy z długim stażem na rynku wykazują się większą starannością w wyborze wykonawców i podwykonawców. Przede wszystkim można spodziewać się po nich "skrojenia" instalacji na miarę zamawiającego, a więc szczegółowej analizy, indywidualnego projektu oraz doboru parametrów przy uwzględnieniu takich czynników jak średnie zużycie prądu, zapotrzebowanie domowników na energię elektryczną, rodzaj poszycia dachu czy jego zacienienie, orientacja i pochyłość.
Materiały prasowe / SunSol
Profesjonalne firmy od systemów fotowoltaicznych dysponują na ogół własnymi ekipami instalatorskimi. Pozwala im to kontrolować realizację zlecenia w kluczowym jego punkcie, czyli na etapie montażu. Doświadczona ekipa montażowa zmniejsza ryzyko niewłaściwie założonej konstrukcji i modułów czy doboru tanich i niekompatybilnych zamienników komponentów. To bardzo istotne, bo wszelkie błędy montażowe mogą prowadzić do szybszej degradacji instalacji, przeciekania dachu czy nawet wybuchu pożaru.
W firmach, które stawiają na jakość, zatrudniani są też profesjonalni doradcy energetyczni. Do takich zalicza się ekspertów po dedykowanych studiach (energetyka, nanotechnologia). Osoby przedstawiające oferty powinny zarówno przybliżyć inwestorom w przystępny sposób mechanizm działania fotowoltaiki, jak i dopytać o ewentualne plany na przyszłość, jako że kolejne inwestycje w zasilanie i ogrzewanie domu czy szykowane zmiany w liczbie domowników mają znaczenie przy doborze instalacji fotowoltaicznej tu i teraz.
Materiały prasowe / SunSol
Przy podpisywaniu umowy na wykonanie systemu fotowoltaicznego należy zwrócić uwagę, by była ona przejrzysta, jasno sformułowana i pozbawiona kruczków prawnych. Firma powinna też dać czas klientowi na zapoznanie się z umową. Żadna szanująca się i uczciwa marka nie będzie naciskała na błyskawiczne podpisanie kontraktu. Czujność powinna wzbudzić też niska cena. Wprawdzie instalacje fotowoltaiczne niosą korzyści ekonomiczne na przyszłość, to jednak są przykładem technologii, która swoje musi kosztować, inaczej cierpi na tym jej jakość i trwałość.
Jak zaoszczędzić na fotowoltaice?
Systemy fotowoltaiczne to poważny wydatek w domowym czy firmowym budżecie, ale ogólne koszty można nieco obniżyć. Wystarczy skorzystać z usług firmy doradczo-instalatorskiej, która współpracuje z bankami i innymi instytucjami finansowymi w zakresie kredytów i dofinansowań. Ponadto niektóre przedsiębiorstwa zajmujące się od lat instalacjami fotowoltaicznymi pomagają osobom zainteresowanym ich montażem w uzyskaniu dotacji z rozmaitych programów rządowych czy unijnych.Pomoc w otrzymaniu dofinansowania na fotowoltaikę świadczy m.in. SunSol. Działająca od 2013 roku firma, wyróżniona tytułem "Instalator Roku 2019", pomaga beneficjentom w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, oferuje im doradztwo w zakresie zawierania umów, a także bierze na siebie sporządzenie końcowego rozliczenia otrzymanej dotacji, w tym przygotowanie raportu finansowego oraz technicznego.
Materiały prasowe / SunSol
Rada na koniec? Przed podjęciem ostatecznej decyzji przejrzyjmy nie tylko oficjalną stronę firmy, gdzie zazwyczaj znajdziemy potwierdzenia jej niezbędnych kwalifikacji oraz rekomendacje w postaci certyfikatów i referencji, ale także opinie klientów w serwisach społecznościowych i na forach branżowych. Aby odsiać potencjalne firmy-krzaki, zróbmy też research w KRS i CEIDG. To oczywistość, o której wielu zapomina.
Artykuł powstał we współpracy z SunSol