Pomnik przyrody w Czerwińsku nad Wisłą.
Jednym z nowych rezerwatów jest Dolina Czerwińska nad Wisłą, słynąca z wiekowych drzew. Fot. Łukasz Jóźwiak/Reporter/East News
Reklama.

Nowe obszary chronione utworzono w ramach inicjatywy "100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych". Jak informuje Polska Agencja Prasowa, zarządzenia o ich utworzeniu wejdą w życie w terminie 14 dni od momentu publikacji.

Jak przekazał agencji Jacek Lolo z RDOŚ, to "początek działań w województwie mazowieckim" aby poszerzyć sieć obszarów chronionych. Trwają już pracę nad kilkunastoma kolejnymi.

17 grudnia licząc z dwoma nowymi na Mazowszu mamy już 192 rezerwaty.

Rezerwat Fidest nad Bugiem

Pierwszy powstanie nad bugiem – rezerwat przyrody Fidest obejmie 270,31 ha w gminie Wyszków w powiecie wyszkowskim, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Drewnica. Granice rezerwatu wyznaczą drogi leśne, ciek wodny i linie oddziałowe, ma chronić kompleks olsów porastających skraj doliny Bugu.

To jeden z najlepiej zachowanych lasów bagiennych w tym regionie, zamieszkiwany przez liczne gatunki ptaków, płazów oraz gadów. Trudno dostępny teren sprzyja również populacji dużych ssaków, jak łosie, jelenie oraz wilki. Znajdziemy w nim łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe, jesionowe oraz rośliny objęte ścisłą ochroną, jak kruszczyk szerokolistny i fiołek błotny.

Doliny Czerwińskie nad Wisłą

Położony jest w gminie Czerwińsk nad Wisłą, obejmie 71,14 ha na terenach Nadleśnictwa Płock, z granicami wyznaczonymi przez Wisłę, wał przeciwpowodziowy, drogi leśne i linię lasu zdominowaną przez większość drzewostanu z 130 latami na karku. Najstarsze drzewa mogą mieć nawet 175 lat. 

W rezerwacie znajdziemy liczne gatunki ptaków, z czego 26 gatunków ptaków i 8 ssaków oraz rośliny objęte ochroną. 

"W części rezerwatu prześwietlony fragment grądu składem gatunkowym, strukturą pionową i przestrzenną roślinności przypomina grąd miodnikowy, w którym obserwować można stosunkowo rzadkie rośliny ciepłolubne, takie jak bukwica pospolita, konwalia majowa czy też ciemiężyk białokwiatowy" – mówi cytowana przez PAP Agata Antonowicz z biura prasowego RDOŚ.

Rezerwat czy park narodowy?

Niedawno cieszyliśmy się także o utworzeniu Parku Narodowego w Dolinie Dolnej Odry. Dla niektórych mieszkańców tej rzeki to kompromis, oddanie fragmentu dziczy "na pożarcie" dla turystów, ponieważ chętniej widzieliby w tym regionie właśnie rezerwaty.

Czytaj także: