Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w Polsce powstanie nasz 24 Park Narodowy. To pierwszy taki obiekt od ponad dwóch dekad. Mieszkańcy regionu Dolnej Odry, gdzie powstanie park, długo o niego walczyli. Przyjrzyjmy się, co wyróżnia to miejsce.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W listopadzie 2024 roku resort klimatu ogłosił, że powstanie nowy Park Narodowy do ochrony przyrody Międzyodrza. Po niemieckiej stronie istnieje już podobne miejsce. Ludzie w kraju od lat zabiegali o to, aby w Dolinie Dolnej Odry powstał Park Narodowy albo kolejne rezerwaty przyrody. Apel zyskał szczególnie dramatyczny wydźwięk po tragedii w 2022 roku, nazywanej największą katastrofą ekologiczną w kraju.
"Nowy polski park narodowy pomoże zachować unikatową przyrodę i krajobrazy oraz da impuls do rozwoju gospodarczego, w tym szczególnie dla turystyki w regionie" – czytamy na stronie resortu.
Gdzie powstanie nowy Park Narodowy?
Park Narodowy Doliny Dolnej Odry (PNDDO) ma powstać na terenie czterech gmin: Szczecin, Gryfino, Kołbaskowo i Widuchowa. To obszar bogaty przyrodniczo. Na torfowiskach, rozlewiskach i jeziorach zamieszkuje ponad 200 gatunków ptaków (125 lęgowych), w tym wiele gatunków zagrożonych wyginięciem.
Ponad 30 proc. powierzchni całej ostoi stanowią zalewane łąki i pastwiska. Ptaki można tu obserwować cały rok. Znajdziemy tutaj m.in. takie gatunki jak czaple siwe, bieliki, kanie (czarne i rude), rybitwy białoczelne i czarne, gęgawy.
Strona "Stwórzmy Park Narodowy Doliny Dolnej Odry" nazywa to miejsce polską Amazonią. I dla wielu rodaków pozostaje równie nieznaną i egzotyczną krainą, którą Park Narodowy może przybliżyć.
Oprócz ochrony przyrody to doskonała okazja dla lokalnych mieszkańców. W wysiłku utworzenia Parku ministerstwo wspiera lokalne samorządy i pomoże rozwinąć region, tworząc miejsca pracy oraz atrakcyjność turystyczną. Park ma przy tym nie blokować żeglugi na Odrze, rybactwa, wędkowania ani działalności rolniczej.
Powstanie parku zostanie sfinansowane ze środków budżetu państwa. Środki są zabezpieczone, w planach jest również ubieganie się o środki unijne.
Siostrzany niemiecki Nationalpark Unteres Odertal znajduje się na lewym brzegu Odry i obejmuje obszar 10 418 ha. Funkcjonuje od 28 czerwca 1995 roku. W przyszłości ma zostać połączony z polskim parkiem w jeden Międzynarodowy Park Doliny Dolnej Odry.
Zabytki w nowym Parku Narodowym
Jeśli malownicza dzika przyroda komuś nie wystarcza, Międzyodrze oferuje jeszcze bogatą wartość historyczną w postaci tak zwanych hydrozabytków. W latach 1906-1937 przeprowadzono tutaj szereg prac budowalnych.
Przekopy, śluzy żeglugowe, przepompownie… w projekcie regulacji Dolnej Odry wykonano ogółem 33 km przekopów, 177 km wałów i 129 budowli hydrotechnicznych, w tym 36 dużych (wpisanych obecnie do rejestru zabytków).
Park Narodowy może pozwolić na nowe życie dla hydrozabytków. W planach są postulaty o przeprowadzenie prac przywracających ich funkcjonowanie.
Oprócz walorów turystycznych przysłużą się praktycznie – np. przywrócenie funkcjonowania śluz umożliwi zalewanie Miedzyodrza podczas wysokich stanów wód i powodzi. Wyznaczone trasy dla odwiedzających mogą za to bardzo ułatwić zwiedzanie tych unikatowych instalacji, wciąż atrakcyjnych dla miłośników urban exploringu jak ja.
Od II wojny światowej do dzisiaj nie wykonano żadnych prac renowacyjnych wewnętrznej sieci hydrograficznej, a urządzenia techniczne, ostatni raz remontowane w latach 60. XX w., ulegają destrukcji.